Co je potřeba pro získání živnostenského listu?

Co je potřeba pro získání živnostenského listu?

KravataChcete začít podnikat, nebo si prostě jen vydávat sami na sebe jako živnostníci? Žádný problém, stačí splnit několik málo požadavků, které vám umožní získat živnostenský list, který vás opravňuje k vykonávání živnostenských činností. Pojďme se na to, jak získat živnostenský list, podívat.

Jak na to?

V zásadě získání živnostenského listu není žádný velký problém. Dnes již nepotřebujete obíhat kupu institucí, jako tomu bylo dříve. Stačí, když si dojdete na městský úřad na živnostenský odbor, kde požádáte o jednotný registrační formulář, který stačí vyplnit, zaplatit správní poplatek 1.000,-Kč a pak jen počkat na potvrzení všech institucí, jako je finanční úřad, správa sociálního zabezpečení a vaše pojišťovna. Nicméně zas tak jednoduché to není. Živnosti se totiž dělí do několika kategorií, a na každou se vztahují určité povinnosti. Předně, máme živnosti ohlašovací, které se dělí na volné, vázané a řemeslné. Dále pak jsou živnosti koncesované, na které musíte mít povolení a příslušné vzdělání – například prodej výroba lihovin, chemie aj. Pro vázané a řemeslné živnosti potřebujete doklad o odborném vzdělání v daném oboru. Pokud ho nemáte, můžete si zajistit odborného zástupce, který na vás bude dohlížet a který bude za vaší práci zodpovědný. Konkrétní detaily viz. Zákon č. 455/1991 Sb., o živnostenském podnikání.

Tip: Když už budete vyplňovat jednotný registrační formulář, zamyslete se také nad tím, že byste se přihlásili k DPH, nebo k silniční dani aj., ušetří vám to později dost času a starostí.

Tip: Zvažte také založení podnikatelského účtu. Vaše účetnictví pak bude přehlednější a navíc, i podnikatelský účet je možné mít zdarma.

Dobré vědět: živnostenský list se již dnes nedává. Dělá se jen výpis ze živnostenského rejstříku.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..