USB zařízení nebylo rozpoznáno, co s tím?

USB diskyUSB zařízení jsou sice velmi fajn, ale je také s nimi mnoho problémů. Nejčastější chybou, se kterou se můžete setkat je „Zařízení USB nebylo rozpoznáno“. Pojme se podívat na to, co s tím můžeme dělat.

Při rozebírání PC můžete přijít k úrazu elektrickým proudem, můžete přijít o záruku, nebo třeba zničit nějakou komponentu. Z toho důvodu autor článku nenese žádnou zodpovědnost za vzniklé škody. Vše co budete dělat děláte na vlastní riziko.

Pamatujte. Pokud budete rozebírat PC, pak nezapomeňte vždy odpojit všechny napájecí kabely. Pozor si také dejte na statickou elektřinu, která může mít destruktivní následky – při rozebírání vypnutého a od elektřiny odpojeného PC musíte být uzemnění pomocí uzemňovacího náramku.

Obecné rady

Při testování USB vždy zkuste USB zařízení zapojit ze zadní strany počítače, přímo do základní desky (u notebooku zkuste jiný port). Tím vyloučíte možný problém se špatně zapojeným USB portem na přední straně PC. Ověřte si, že USB zařízení zapojujete do USB portu. V praxi se nejednou stalo, že uživatel zapojoval USB disk do konektoru síťové karty!

Pozor na to, že u USB modemů po čase dojde k uvolnění USB konektoru, který pak zlobí. Někdy to znamená výměnu celé notebooku, nebo v lepším případě opravu USB konektorů v servisu.

Přeinstalujte ovladače základní desky (chipset) – nevadí, že stejnou verzí. Pokud máte po ruce PS2 klávesnici s myší, pak zkuste ve správci zařízení odebrat všechna USB zařízení – i řadiče USB. Po restartu PC se znovu nainstalují.

Pokud si na to troufnete, pak zkontrolujte povolené USB porty v BIOSu a také jeho verzi. Starý BIOS (UEFI) aktualizujte.

Vyzkoušejte vaše zařízení i v jiných počítačích. Tak zjistíte, že je vaše USB zařízení v pořádku.

Hodně zajímavých informací najdete v Prohlížeči událostí, který je také dobré pečlivě pročíst. Chyby v něm obsažené pak můžete vygooglovat na internetu.

Pozor na prodlužovací USB kabely. Zejména ty levné mají špatné, nebo žádné stínění. Jindy zase kabel může být skřípnutý, překopnutý apod.

USB disk nebyl rozpoznán

Problém s flash diskem

S flash disky zpravidla žádný problém nebývá, a dokonce ani není potřeba k nim cokoliv do počítače doinstalovávat. Pokud tedy máte problém s flash diskem, zkuste ho na jiném PC. Pokud tam také zlobí, tak je pravděpodobně disk poškozen. K určitým USB diskům je nutné mít nainstalovaný nějaký program – pro dešifrování apod. Překontrolujte přítomnost tohoto programu v PC a případně program přeinstalujte.

Problém s externím diskem

S externími disky bývají nejčastěji dva problémy. Prvním je problém s napájením disku. Pokud ho zapojujete do USB v 1.1, pak vám nebude fungovat. Otestujte také případný externí napájecí zdroj. Pokud jste si k externímu disku dokupovali USB rámeček, tak pak problém hledejte v něm. Spousta rámečků jsou jen předražené šunty, které někdo vyrobil na koleni.

Problém s USB klávesnicí nebo myší

Zde je problém téměř vždy v ovladačích. I když je možné, že je špatná klávesnice, nebo myš. Každopádně odeberte ve správci zařízení vaší klávesnici / myš a řadiče USB. Toto raději nedělejte, pokud nemáte možnost připojení PS2 klávesnice. Po odebrání ovladače přestane klávesnice/myš fungovat a vám tak nezbude nic jiného, než PC restartovat. Pozor na to, že někdy se po restartu USB nemusí přeinstalovat.

USB tiskárnu nelze připojit

V tomto případě zkontrolujte USB kabel, který je do tiskárny připojený. Někdy pomáhá nechat zapnutou tiskárnu a počítač restartovat. Pokud nic nepomůže, tak musíte tiskárnu odinstalovat a pokusit se jí nainstalovat znovu. Někdy pomáhá ruční instalace tlačítko Přidat zařízení.

Mobil nelze připojit přes USB

Sežeňte si nejnovější ovladače. Pokud je máte, pak zapojte mobil do zadních USB konektorů. Pokud to nepomáhá, pak vyměňte USB kabel – pozor na uvolněný konektor. Výrobci hodně šetří a bohužel to často odnáší kabely. Také zkontrolujte, jestli je v telefonu vše nastaveno – mobil se musí hlásit jako flash disk.

Problémy s USB reproduktory

Zde vám doporučím jen jedno, nepoužívat USB reproduktory. Je s nimi více problémů než užitku. Problém je takřka vždy v tom, že systém na ně nepřesměruje audio. Pokud je to jen trochu možné, vyhoďte je.

Problém s USB čtečkou karet

Zde bývá v naprosté většině případů problém v zapojení a v poškozených konektorech – ohnuté piny. Překontrolujte také správnost vložení paměťového média do čtečky. Snadno ho dáte do špatného konektoru, nebo ho otočíte.

Problémy s USB gadgety

Pokud máte třeba USB lampičku, nebo jiné hračky, pak problém hledejte v přívodním kabelu. Někdy také v dodatečném napájení.

Když nic nepomáhá

Vypněte PC a odpojte ho na chvíli od zásuvky – u notebooku odpojte baterii. Když už jste opravdu zoufalí, tak počítač dejte do auta a objeďte s ním město. Opravdu, to někdy pomáhá. Počítač si odpočine, vy si odpočinete a konektory se pořádně zatřesou. Hlavně buďte opatrní.

Máte-li dotazy, ptejte se v komentářích pod článkem.

4 thoughts on “USB zařízení nebylo rozpoznáno, co s tím?

 1. 1. Když připojím USB Fleš, zařízení jej rozpozná a zobrazí
  2. když připojím přes USB graf kartu fotoaparátu, nebo autokamery, žádná možnost zobrazení, nebo přenosu foto a autovideo do PC . Nebo přenost záznamu foto na plochu a dál na USB Flešku

  Předem děkuji za pomoc

 2. Dobrý den,
  mám problém s USB flash diskem. K počítačům, k notebookům, všude jde připojit a funguje normálně. Ovšem když ho připojím k televizi, hlásí, že zařízení nebylo rozpoznáno. Zkoušel jsem na čtyřech televizích a všude ten samý problém.
  Děkuji za odpověď

  1. Zdravím. Někdy prostě televize neumí s určitými flash disky spolupracovat (před koupí je potřeba si zjistit na internetu, jestli si TV a flash disk budou rozumět). Jinak pozor na to, že flash disk musí být naformátovaný na FAT32, jinak si s ním televize neporadí.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..