Význam barevných pruhů na obálkách

Význam barevných pruhů na obálkách

modra-cervena-obalkaKdyž člověk uvidí barevný pruh na obálce, zpravidla se hned zalekne, protože ve většině případů tyto obálky chodí od různých státních institucí a většinou nevěstí nic moc dobrého. Avšak věděli jste, že to tak úplně pravda není. Pojďme si ukázat význam všech používaných pruhů.

To že vám přijde nějaké psaní s pruhem nutně neznamená, že je odeslané státním aparátem. Je to prostě a jednoduše jen speciální druh obálky s doručenkou, kde barva pruhu jasně definuje, jak s obálkou bude nakládáno. Možná to nevíte, ale i vy si takové obálky můžete zakoupit a někomu poslat. Firmy to většinou vědí a nejčastěji používají obálky se zeleným pruhem. Pro příště si tedy pamatujte, že pruh na obálce není nic víc, než že je to úřední psaní s doručenkou pro odesílatele. Zde jde právě o tu doručenku, kterou dostane odesílatel a tak přes ví, že zásilka byla předána osobně, nebo případně do schránky doručovatelem.

Obálky s pruhy se dají koupit přímo na poště, nebo v e-shopu České pošty. Pro úředníky jsou určeny trochu odlišné obálky, které zde nekoupíte.

Používané barvy pruhů

  • červená
  • modrá
  • zelená
  • fialová
  • bez pruhu

Zelený pruh na dopise

Standardní úřední psaní s doručenkou, které se dělí na dva typy – obyčejný a do vlastních rukou. Obálka je pojištěna a je doručována do bytu, sídla, provozovny, domovní schránky, P.O. Boxu, dodávací schrány nebo jako poste restante. Úložní doba maximálně 10 dnů, případně vůbec. Nejčastěji jsou zasílány soudy, nebo firmami.

Červený pruh na dopise

Této obálce byste měli věnovat velkou pozornost, její obsah by pro vás mohl být důležitý. Zásilka s červeným pruhem bude dodána pouze adresátovy. Ten dodejku podepíše a ta se pošle zpět odesílateli.

Modrý pruh na dopise

Dodejku při předání podepisuje příjemce a ta se následně vrací odesílateli. Jedná se převážně o informační dopis, který nebývá moc důležitý.

Fialový pruh

Jedná se o tzv. DINO – Dluhové INkaso Obyvatelstva. Tento pruh vás upozorní na dluh, který máte u nějaké firmy. Zároveň s tím, vám na pobočce Česká pošta nabídne možnost řešení tohoto problému s využitím jejich služeb.

Obálka bez pruhu

Doplňková služba. Na obálku je možné napsat, natisknout nebo orazítkovat druh služby. Pak obálka plní službu, která na ní byla vyznačena.

Rada na závěr. Obálky s jakýmkoliv pruhem neignorujte. Jsou automaticky po několika dnech považovány za doručené a tak si jejich nevyzvednutím můžete zadělat na pořádné problémy. Můžete prošvihnout třeba soud apod.

2 thoughts on “Význam barevných pruhů na obálkách

  1. To jsem nikde na světě neviděl, že by mohl být dopis po několika dnech považován za doručený, i v případě že fakticky doručený nebyl. Řekněte mi, že si děláte legraci.

    1. Ne to není legrace. Je to z toho důvodu, že si lidé tyto zásilky nevyzvedávají. Tohle platí už roky, nic nového to není.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..