Akvarijní ryby a jejich nemoci

Akvarijní ryby a jejich nemoci

Každý z akvaristů ví, že někdy mohou i ryby onemocnět. Většinu nemocí můžeme dobře rozpoznat a úspěšně léčit. V článku vám poradíme, jak na to. Čtěte dál.

Ryba

Vše záleží na výběru ryb

Určitě je lepší, když chovatel dodržuje určité hygienické zásady a tak účinně brání ryby pro nemocem. Základem zdravého chovu je dobrý výběr ryb již při pořizování a následné umístění do karantény. Takové přemístění ryb z nádrže v obchodě do našeho akvária představuje pro ryby značnou zátěž a proto bychom se měli snažit jim tento přesun ulehčit.

Jedná se především o vyrovnání teplot vody z přenášecího vaku s vodou v našem akváriu, a to ponořením otevřeného vaku do našeho akvária. Tím dochází nejen k postupnému vyrovnání teplot vody, ale také si ryby zvykají na jinou kvalitu vody. Určitě bychom do karantény měli umístit i ryby na první pohled zdravé. Karanténa by měla trvat asi 2 – 3 týdny.

Pozor na kontaminované rostliny

Nemoci si však můžeme do akvarijní nádrže zanést i nasazením akvarijních rostlin. Proto je vhodné nově pořízené rostliny pečlivě ošetřit ponořením do slabého roztoku hypermanganu. Rostliny také mohou obsahovat vajíčka plžů nebo jiné nežádoucí živočichy ( hlístice, ploštěnky, pijavice apod.).

Nářadí udržujte čisté

Jestliže máme vícero nádrží, je vhodné používat pro každou nádrž samostatné nářadí. Například takovou síťkou, při přenášení ryb, si můžete velice snadno přenést nemoc z jednoho akvária do druhého.

Termostat musí fungovat správně

Dále je určitě potřeba kontrolovat termostat, aby nám stále udržoval správnou teplotu, pravidelně čistit akvarijní filtry a provádět také pravidelně částečnou výměnu vody v akváriu.

Jestliže budete dodržovat tyto základní hygienické zásady a budete krmit ryby hodnotným krmivem máte velkou šanci udržet ryby v dobré kondici a v dobrém zdravotním stavu.

ryba

A na jaké nemoci si tedy dávat pozor?

Nyní již ke zmiňovaný nemocem. Mezi nejčastější pohledem zjistitelné příznaky nemocí patří třepení ploutví, plíseň, vyrážka, zahleněná kůže, vodnatelnost, povlak tlamy, oční infekce. Nejčastěji jsou to nemoci způsobené parazity, zavlečenými do nádrže s živou potravou. Ostatní nemoci jsou bakteriální a plísňové nákazy, které souvisí se špatnými hygienickými podmínkami a nedostatkem péče.

  • Třepení ploutví – příčinou bývá bakterie, která napadá ryby chované v nízké teplotě, ve špatných hygienických podmínkách.
  • Plíseň – většinou napadá ryby, které jsou již oslabené poraněním, parazity nebo špatnou kondicí. Může to nastat i přemístěním do vody příliš odlišného složení.
  • Vyrážka – bílé tečky, které se spojují ve větší skvrny. Příčinou bývá nedostatek vitamínů a nevhodně složená strava. Zahleněná kůže – na těle ryby se vytváří hnědý povlak (paraziti rodů Cyclochaeta a Costia) a tím nutí rybu vytvářet zvýšenou tvorbu slizu.
  • Vodnatelnost – poznáme ji podle odstátých šupin, pod kterými je nahromaděná tekutina v těle. Rybu co nejrychleji odstraníme ze společného akvária, jelikož sekret z nemocné ryby může nakazit i ostatní.
  • Povlak tlamy – způsobují ho drobné bakterie rodu Chondro-coccus a nemá nic společného s plísní.
  • Oční infekce – projevuje se mléčným zabarvením očí, které způsobují plísně nebo parazitit rodu Proalaria. Vyboulení očí je projevem přítomnosti dalších nemocí.

Léčbu můžeme provádět individuálními koupelemi nebo přidáním přípravku do celé akvarijní nádrže. Také můžeme léky podávat individuálně v potravě. Zde je však nesnadné odhadnout množství, které nemocná ryba přijme.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..