Co je to proudový chránič, k čemu slouží a jaký je jeho princip?

Co je to proudový chránič, k čemu slouží a jaký je jeho princip?

Určitě jste o něm všichni alespoň letmo zaslechli, když jste se bavili o zapojení pračky, nebo o elektroinstalaci v koupelně. Málokdo bez elektrotechnického vzdělání však asi ví, jak takový chránič funguje. Pojďme se tedy v jednoduchosti podívat na proudové chrániče.

K čemu slouží proudový chránič?

Proudový chránič je elektrotechnické zařízení, které funguje jako doplňková ochrana k ochraně hlavní, kterou tvoří pojistky nebo jističe. Úkol proudového chrániče spočívá v zajištění rychlého (<0,2 s) samočinného odpojení od zdroje v momentě, kdy dojde k úniku takového proudu mimo obvod, který ještě neregistruje hlavní ochrana.

Příklad: pokud bude pod země izolovaní a sáhnete si na neizolovaný vodič pod napětím, začne vaším tělem protékat proud. To však nestačí na vybavení jističe, avšak proudová ochrana tento únik proudu již registruje. Za předpokladu, že tento proud překročí nejčastěji 30 mA, dojde k vybavení ochrany a následnému odpojení od zdroje. Vaším tělem tedy projde proud, avšak jen malý a po velmi omezenou dobu. 

Nové instalace musí být vybaveny touto doplňkovou ochranou. Dříve stačilo ochranu instalovat k pračce a v koupelnách.

Princip proudového chrániče

Princip spočívá v porovnávání příchozího a odchozího proudu, který musí být vždy stejný. To se dělá nejčastěji tzv. diferenciálním transformátorem. Jeho primární stranou jsou pracovní vodiče a sekundární transformátor, do kterého se začne indukovat reziduální proud v momentě, kdy vektorový součet proudů pracovních vodičů bude nenulový.

Místo diferenciálních transformátorů se můžete v ochranách setkat s elektronickou ochranou, avšak pro vysvětlení je lepší ukázat princip na diferenciálním transformátoru.

proudova-ochrana-tn-s

Problémy s proudovými chrániči

Proudové chrániče s sebou přináší pár problémů. Například se pro jejich použití nehodí síť TN-C, tedy s vodičem PEN. Dále pak mohou obyčejné proudové chrániče reagovat nesprávně třeba na napěťové špičky, které se mohou objevit v síti. Nebo čím jsou proudové chrániče starší, tím jsou citlivější a častěji vypadávají.

Při nákupu je rozhodně lepší koupit kvalitní proudový chránič, místo levného nekvalitního chrániče.

Jaký proudový chránič vybrat?

Pro jednofázové zásuvkové okruhy s jističem do 20A, a všechny 3 fázové zásuvkové okruhy do 32 A je potřeba vybavit proudových chráničem s jmenovitým reziduálním proudem 30 mA.

U třífázových zásuvkových okruhů s jističem nad 32 A je potřeba instalovat proudový chránič s jmenovitým reziduálním proudem 100 mA.

Více viz. normy ČSN 33 2000-4-41 ed. 2, ČSN 33 2130 ed. 2 a vybrané části ČSN 33 2000-7-7xx.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..