Co je investiční zlato, má smysl do něj investovat a kde ho koupit?

Co je investiční zlato, má smysl do něj investovat a kde ho koupit?

zlatoZlato bylo, jest a bude, předmětem zájmu mnoha lidí. Počínaje lidmi požadující luxus, přes různé spekulanty, zloděje, zlatokopy až třeba po elektroniku vyrábějící firmy. Zlato totiž není jen krásné, velmi drahé, ale má také i velmi zajímavé fyzikální vlastnosti, z nichž nejzajímavější je jeho elektrická vodivost.

Zlato jako forma investice

Investovat do zlata můžete třeba tak, že si koupíte zlatý řetízek, který časem můžete prodat za vyšší cenu. Bohužel tato forma investování do zlata je velmi nepraktická. Proto vzniklo tzv. investiční zlato. Stále se jedná o klasické ryzí zlato (999,9/1000 – ryzost zlata v tisícinách = 24 karátové zlato), avšak s tím rozdílem, že je ve formě slitků všech velikostí. Běžně tak můžete sehnat slitky začínající na hmotnosti 0,5 gramu, přes trojskou unci, až po klasické, všem známé, zlaté cihly. V této formě se již se zlatem lépe nakládá. Tak například půl gramový slitek udáte mnohem lépe, než zlatý řetízek. Mimo to zlaté slitky bývají pečlivě chráněny obalem, zatímco zlaté šperky bohužel ne. Výhoda zlatých slitků je také v tom, že ty nejlevnější začínají na ceně několika set korun, takže si je může dovolit úplně každý člověk.

Zlato má ještě jednu velkou výhodu, pro kterou bude vždy velmi oblíbené. Tím je jeho fyzická podoba. Zlato vám jen tak někdo kliknutím myši nezabaví. Máte ho doma pod zámkem, a tak vás o něj může připravit snad jen zloděj nebo vaše vlastní hloupost. Žádný hacker, ani vláda vám ho nezabaví. Z toho důvodu, si část populace doma udržuje takový zlatý fond, který může přijít na řadu, až padne měna, nebo nastane živelná pohroma, či jiná katastrofa. Směnný obchod jim pak umožní alespoň po nějakou dobu žít normálně.

Má smysl investovat do zlata

Odpověď je ano i ne. Záleží na tom, kdy ho budete kupovat, a za jakou cenu. Pokud si počkáte na dobu, až jeho cena spadne na nějakou přijatelnou úroveň, pak klidně nakupujte. Počítejte však s tím, že na jeho výhodný prodej si budete muset několik let počkat. Rozhodně tedy nepovažujte investiční zlato jako něco, na čem můžete rychle zbohatnout. To se vám může podařit snad jedině tak,že se z vás stanou zlatokopové, což je v našich končinách málo pravděpodobné.

Pokud chcete do zlata investovat, nejprve nahlédněte do jeho historie, abyste si zjistili jeho cenový vývoj v závislosti na čase, a také jaké společenské události vedly k výkyvům jeho ceny. Každopádně buďte trpělivý.

Kde se dá koupit investiční zlato?

Nejčastěji lze koupit investiční zlato ve specializovaných zlatnictvích, a nebo také dokonce na vybraných přepážkách České pošty. Před nákupem si však počítejte výhodnost svého nákupu. Pokud koupíte půlgramové slitky, tak se připravte na to, že na nich pravděpodobně dost proděláte. Ideální je kupovat alespoň trojské unce (31,1 gramu), avšak záleží na vašich finančních možnostech. Pokud nemáte k dispozici velké obnosy peněz, zkuste investiční stříbro.

Jak poznat pravé zlato?

Zlato má dvě základní vlastnosti, jednak je relativně měkké, a pak také reaguje s Lučavkou královskou. Testování pravosti zlata však doma nedělejte. Přenechte tuto činnost zlatníkům.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..