Jak jednoduše opravit poškozený Windows?

Jak jednoduše opravit poškozený Windows?

Důvodů proč se může pokazit něco v počítači, respektive ve Windows je mnoho. Může dojít třeba k poškození dat na disku, a s tím i k poškození různých souborů. Nebo třeba po násilném vypnutí počítače se na disk nestihnou uložit důležitá data. Případně pokud často instalujete nové hry, software. Nebo když váš počítač napadne virus, máte o problémy postaráno. V tomto článku si ukážeme jeden ze způsobů, jak vzkřísit Windows, který moc lidí nezná. Přitom tento způsob je velmi snadný a zvládne ho každý.

Kontrola disku jako první krok

Než se pustíte do záchrany Windows, silně doporučujeme nejprve provést kontrolu disku. Ta se nejlépe udělá v příkazové řádce pomocí příkazu chkdsk. Příklad chkdsk c: /r /f /x. Uvedené parametry doporučujeme požít všechny. Parametry se postarají o odpojení disku a jeho nejdůkladnější kontrolu, kterou kontrola disku spuštěná z desktopového prostředí (naklikaná) nedělá. Kontrolou disku vyloučíte jeho případný podíl na selhání Windows.

Kontrola systémových souborů

Windows obsahuje skvělý nástroj, který vám může pomoci odhalit a vyřešit vaše problémy snadno a jednoduše. Tento nástroj se jmenuje Kontrola systémových souborů, a spouští se příkazem sfc.exe z příkazového řádku. Spusťte si tedy příkazový řádek jako administrátoři a napište příkaz

[text]
sfc /scannow
[/text]

Příkazem spustíte důkladnou kontrolu systémových souborů a zároveň jejich opravu, pokud se tedy podaří. Za předpokladu, že program nahlásí chybné soubory, které nemůže opravit, tak si sežeňte instalační disk Windows a spusťte příkaz následovně.

[text]
sfc /Verifyonly
[/text]

Parametr Verifyonly se vám bude hodit v případě, že jste v systému dělali různé změny, jejichž automatická oprava by nebyla žádoucí. Parametr vyvolá pouze kontrolu, která vygeneruje log soubor o problémech.

Až doběhne kontrola systémových souborů, dojde k vygenerování log souboru, v kterém uvidíte všechny informace o kontrole, a také především všechny chyby, které byly nalezeny. Nejčastěji log soubor naleznete v adresáři C:\Windows\Logs\CBS\CBS.log. Doporučujeme ho zkontrolovat někým, kdo o počítačích ví něco více, než běžný uživatel.

Pár zajímavých informací pro pokročilé uživatele najdete zde http://support.microsoft.com/kb/929833/cs

SFC Windows

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..