Paradentóza je po zubním kazu druhou nejčastější nemocí ústní dutiny a dokáže velmi potrápit. Během života postihne většinu lidí, uvádí se, že jí alespoň v mírné počáteční formě trpí až 80% populace. Především ve vyšším věku je pak nejčastější příčinou vypadávání zubů. Přitom by se jí dalo snadno předejít důkladnou ústní hygienou a změnou životního stylu. Paradentóza je totiž onemocněním, za které si tak trochu můžeme sami.
Co je paradentóza a jak vzniká?
Jde o onemocnění dásní a závěsného aparátu zubů (parodontu). Je to infekční nemoc, která vzniká působením bakterií, jež se usazují na zubech v podobě zubního plaku. Pokud nejsou důkladně odstraňovány, hromadí se v okolí dásní a produkují toxiny. Tyto jedovaté látky poškozují dásně a způsobují jejich zanícení, otok a zčervenání. Když se tato fáze neléčí, dojde postupně i k zanícení závěsného aparátu a postupně ubývá kostní hmoty, ve které jsou uchyceny zuby. Ty poté už nemá co držet na místě a dojde k jejich ztrátě. Záludností tohoto onemocnění je to, že probíhá klidně i několik let téměř bez příznaků.
Tři fáze paradentózy:
- fáze – dásně jsou mírně zarudlé a občas krvácí, především při jídle nebo čištění zubů, může se vyskytovat nepříjemný zápach z úst. Tyto příznaky by vás měly hned přivést do ordinace zubního lékaře, v této fázi je onemocnění dobře léčitelné.
- fáze – dásně jsou hodně zarudlé a často krvácí, dostavuje se i bolest, tlak a brnění. Zápach z úst bývá silný, protože se v ústech nachází velké množství bakterií, které rozkládají zbytky jídla. Mají na to dost prostoru v kapsách mezi zubem a dásní, které se jejich vlivem vytvořily. Dásně postupně ustupují a obnažují se zubní krčky. Zuby se začínají viklat.
- fáze – je postižen závěsný aparát a vlivem zánětu ubývá i čelistní kost. Zuby se uvolňují a vypadávají. Teď už nejde jen o ústní dutinu, ale zánět může ohrožovat celý organizmus. S krví jsou bakterie roznášeny do celého těla a mohou tak útočit i na vnitřní orgány, nejčastěji si vybírají ledviny.
Jak probíhá léčba paradentózy?
Zubní lékař vás pravděpodobně odešle na specializované pracoviště parodontologie, pokud se tímto nezabývá sám. Léčba pak závisí především na stádiu onemocnění, má tři základní fáze, iniciální, chirurgickou a udržovací. Ideální je, pokud je počínající paradentóza v takovém stádiu, že se dá chirurgická fáze vynechat a přejít rovnou do té udržovací, kdy se péče soustředí na udržení dosaženého dobrého stavu zubů a dásní.
V první iniciální fázi jde hlavně o naučení pacienta důkladné ústní hygieně s pomocí správných technik a pomůcek, tedy nejen zubního, ale také mezizubních kartáčků nebo dentálních nití. Kromě toho vám lékař profesionálně odstraní zubní plak a kámen. Dokonalá ústní hygiena je stěžejním bodem léčby zánětu dásní a pokud ji nebudete dodržovat, nemoc bude pokračovat. Lékař vám také jistě poradí, jaké další doplňky používat. Na trhu jsou různé speciální zubní pasty (Parodontax), gely nebo ústní vody (Bylinná ústní voda Dr. Landy – český přírodní výrobek k léčbě zánětu dásní), které také pomohou s bojem proti zánětu a následné paradentóze. Dobré je také posílit svou imunitu, například potravinovými doplňky s vitamínem C. Dásně se prokrví a posílí také masáží, kdy je několikrát denně jemně stlačíte prsty.
Prevence je nejlepším řešením
Předcházet zánětu dásní a následné paradentóze znamená především důkladně dbát na zubní hygienu. Čistěte si zuby pravidelně a velmi pečlivě, osvojte si správnou techniku čištění, používejte měkký kartáček a nezapomínejte v žádném případě ani na mezizubní prostory, které jsou často opomíjeny. Důležitá je také změna jídelníčku a celkově životního stylu, protože za vznikem tohoto onemocnění stojí i přemíra sladkostí, alkoholu a kouření.
Zbavit se paradontózy není jednoduché a vyžaduje to velkou snahu, ovšem ta se vám bezesporu vyplatí. Investujte čas a peníze raději do péče o své vlastní zuby než později do jejich umělých náhrad.