Co je propolis a jaké má účinky?

včela

Nejznámějším včelím produktem je med. Kromě něj ale včely produkují další velmi zdravou a prospěšnou látku zvanou propolis. Proč by vás tento přírodní zázrak měl zajímat?

Co je propolis?

Jedná se o hmotu tvořenou rostlinnými pryskyřicemi a výměšky včelích žláz. Propolis je v teple lepkavý, v chladu pak tuhne a křehne, má obvykle žlutozelenou barvu a příjemně voní. Včely používají propolis k tmelení skulin a štěrbin v úlu, ke zmenšení vchodového prostoru a k nátěru stěn a částí úlu, čímž je zpevňují, izolují v nich teplo a také je tím dezinfikují. Název látky pochází z řečtiny a vznikl spojením slov pro (před) a polis (město). Česky se propolis někdy označuje jako včelí tmel, či méně známými názvy smoluňka a dluž.

Jaké má účinky?

Propolis má unikátní složení z přírodních pryskyřic, organických látek a stopových prvků. Vyniká protibakteriálními, protivirovými, protizánětlivými i protiplísňovými účinky, pro které je využíván v přírodním léčitelství již celá staletí. Často se používá při onemocnění dutiny ústní, zánětech dásní, bolestech v krku a onemocnění horních cest dýchacích. Výrazně pozitivní účinky má také na hojení kožních poranění a onemocnění. I vnitřním orgánům propolis prospěje, užívá se při zánětech žaludku, střev i žlučníku. Za zmínku stojí i antioxidační účinky propolisu, které pomáhají tělu bojovat se škodlivými volnými radikály. A vůbec celkově posiluje imunitu, což prospívá každému.

Jak se propolis používá?

Vzhledem k tomu, že je tato látka dobře rozpustná v alkoholu, nejčastěji se používá ve formě tinktury. Je možné ji přímo zakoupit, nebo si ji připravit doma. Jak? U včelaře koupíte surový propolis, který následně naložíte do minimálně 60 % lihu. Důležité je rozdrobit ho co nejvíce na jemno, aby se dobře rozpouštěl. Tinkturu pak necháte několik dnů až týdnů stát, jen občas protřepete. Poté ji přes látku scedíte do malých tmavých lahviček a uchováváte ji v chladu a temnu. Doma si můžete připravit i propolisovou mast, kdy ve vodní lázni zahřejete sádlo, vazelínu nebo olivový olej a vmícháte do něj propolis v poměru zhruba jedné třetiny. Včelí tmel se dá použít i surový, kdy se ho kousek přikládá například na zanícenou dáseň nebo kožní ranku. Všechny léčebné přípravky koupíte na internetu a v lékárnách.

Je užívání bezpečné?

Jako všechny včelí produkty může i propolis způsobit u citlivých jedinců alergickou reakci. Především lidé již na něco alergičtí či těhotné ženy by proto neměli podceňovat důležitost testu citlivosti. Stačí si do loketní jamky nebo na kůži zápěstí aplikovat propolisový přípravek a vyčkat 24 hodin. Pokud se neobjeví žádná reakce, můžete jej směle používat. Jinak je tato látka biologicky neškodná a při správném dávkování ji může užívat prakticky kdokoliv.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..