Co je to knolling a flatlay?

Co je to knolling a flatlay?

Slovo knolling byť se to tak úplně nezdá, je poměrně staré označení, které poprvé použil Andrew Kromelow. Ten byl v roce 1987 zaměstnán v nábytkářské firmě Frank Gehry, která v té době navrhovala židle pro firmu Knoll, jenž je známá svou oblibou v pravoúhlém nábytku. Při ve své práci si všiml, že předměty nafocené shora, srovnané tak, aby byly buď paralelně, nebo pod úhlem 90 stupňů, vypadají mnohem lépe, než focené samostatně, nebo nějak nahodile. V té době zde pracoval i sochař Tom Sachs, který zvyk knollingu pozvedl na vyšší úroveň a připravil pro něj i neformální příručku viz. obrázek.

knolling
Zdroj: Wikimedia Commons

Knolling se stal postupem času velmi úspěšnou metodou fotografování předmětů, zejména v e-shopech. Knolling totiž umožňuje jak estetické nafocení předmětů, tak i usnadnění rozhodování zákazníka. Ten na jedné fotografii tak může vidět veškeré příslušenství, které je pro daný produkt určeno. Například se šaty je nafocena i obuv či doplňkové šperky. Nejznámější firmou, která knolling používá je Sephora.

S knollingem se můžete setkat i na sociálních sítích, především pak na Instagramu, kde se však tento termín nepoužívá. Místo něj se můžete setkat s termínem flatlay, což je zcela to samé jako knolling.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..