Květiny vždy krásně oživí interiér domova. Parádu nadělá nejen živá kytice, ale i vazba ze sušených květin. Usušené květy jsou oblíbenou dekorací, ze které se dají vázat krásná aranžmá. Květiny sice ztratí sušením své syté barvy a trochu se svraští, základní tvar si však zachovají. Chcete si vytvořit pěknou sušenou kytici, nebo je vám líto po pár dnech vyhodit květiny, které vám někdo daroval? Pak vyzkoušejte některý ze způsobů sušení.
Zavěšení
Toto je známý klasický způsob sušení, který se praktikuje asi nejčastěji, protože k němu není potřeba mnoho místa. Pokud máte komoru nebo podobnou temnou místnost, stačí v ní navázat šňůru či drátek, na který pak uvážete květiny, a to květem dolů. Měly by viset aspoň zhruba 20 cm od stropu a nejméně tolik také jedna od druhé. Sušit můžete ale i celou uvázanou kytici, jen je třeba počítat s delší dobou sušení. Podmínkou vhodné místnosti je alespoň částečné proudění vzduchu v ní. Jestliže je nemáte takto kam umístit, můžete je pověsit například i na trubku od radiátoru třeba v obýváku, ve světlé místnosti ale jejich barvy vyblednou ještě více. Zhruba za dva týdny budou květiny suché. U celé kytice pak délka sušení závisí na její velikosti, může jít klidně o pět týdnů. Nevýhodou této metody je fakt, že i listy zůstanou v poloze, ve které uschly, a nevypadají pak v aranžmá tak dobře. Hodí se to tedy spíše pro vazby, kde jsou potřeba jen květy.
Rozložení
Více prostoru si žádá tato metoda, při které rostlinky rozložíte na plochu. Ideální je kupříkladu půda, která je suchá, vzdušná, se stálou teplotou a nesvítí na ni slunce. Květiny položte na pletivo v rámu, podlahu pokrytou novinami či plátno tak, aby se vzájemně nedotýkaly. Nechte je takto ležet opět asi čtrnáct dní.
Sušení ve vodě
Ač zní tato metoda zvláštně, opravdu se dají květiny usušit i ve váze s vodou. Té je tam třeba dát ale jen trochu, stonky by neměly být ponořeny více než zhruba 1-2 cm. Když vázu postavíte na vzdušné místo bez přímých slunečních paprsků, květiny spotřebují vodu a postupně poté uschnout. Tento způsob není příliš vhodný pro vysoké rostliny, které mají tenčí stonek a těžký květ, například růže. U těch se totiž hlavička většinou ohne dolů a květina pak bude prakticky na vyhození. Dá se tomu však lehce zabránit použitím drátku, kterým se rostlina podepře. Sušení trvá zhruba deset dní, záleží na druhu květiny.
Vysoušecí prostředky
Květiny se dají usušit i zasypáním do materiálu, který pohlcuje vlhkost. Používá se k tomu písek, kamenec, borax a silikagel. Písek je nejlevnější, ale také nejméně vhodný, protože sušení v něm trvá dlouho a kvůli jeho velké váze se květiny dost pomačkají. Nejlepším materiálem je silikagel, což je granulovitá, pórovitá forma oxidu křemičitého (SiO2) vyráběná synteticky z křemičitanu sodného [1]. Silikagel je velmi lehký a květiny si v něm zachovají svůj tvar. Krystalky, které mají obvykle bílou nebo modrou barvu, nasypte do nádoby ve vrstvě zhruba pěti centimetrů, poté na ně položte květiny a zasypte další vrstvou. Ve větší nádobě můžete vrstev udělat klidně více. Nádobu pak uzavřete a uložte ji na teplém místě. Silikagel určený k vysoušení obvykle mívá indikátor vlhkosti, kdy po nasátí vody zrůžoví. Stačí ho poté jen vysušit na plechu v troubě a můžete ho bez potíží použít opakovaně. Silikagel koupíte v prodejnách s laboratorním a chemickým vybavením nebo jednoduše na internetu.
Glycerin
Tato metoda sušení se v domácím prostředí nepoužívá příliš často, ale můžete ji klidně vyzkoušet, není nijak složitá. Jejím principem je vstřebání glycerinu rostlinou, která jej nasaje společně s vodou a zakonzervuje se tím. Glycerin je přitom volně prodejný v lékárnách. Roztok připravíte z jednoho dílu glycerinu, který rozmícháte ve dvou dílech horké vody. Tento roztok pak nalijete do vázy, aby květinám sahal do poloviny až dvou třetin stonků. Postupně jej pak podle potřeby doléváte. Sušení tímto způsobem trvá zhruba 2-5 týdnů, záleží na schopnosti rostliny sát vodu a na její struktuře. Výhodou je fakt, že rostliny konzervované glycerinem zůstávají vláčné, nejsou tak křehké a lámavé a dobře se s nimi pracuje. Oproti jiným způsobům sušení však květiny mohou vlivem glycerinu zcela změnit barvy, s tím je třeba počítat.
1. http://cs.wikipedia.org/wiki/Silikagel [vid. 12.5.2015]