Co je SteamOS a jak funguje?

SteamOS je zdarma dostupný, otevřený operační systém od firmy Valve, založený na Linuxovém jádru, který je určený pro hraní her. Tento systém je navržen tak, abyste mohli pohodlně přímo v obýváku hrát počítačové hry.

Toho se dosahuje buď:

 • instalací SteamOS na herní počítač, který je přímo propojený s televizí – pro toto existuje speciální herní HW, avšak není nutnost ho používat,
 • nebo instalací Steam Boxu k televizi a jeho propojením s vaším herní počítačem, který může běžet klidně na Windows. V tomto případě se audio a video přes službu Steam streamuje přes Steam Box do televize

Streaming (z anglického stream – proud) je technologie kontinuálního přenosu audiovizuálního materiálu mezi zdrojem a koncovým uživatelem. V současné době se streamingu využívá především pro přenášení audiovizuálního materiálu po internetu (webcasting). Webcasting může probíhat v reálném čase (internetová televize nebo rádio), nebo systémem Video on demand (např. YouTube). Pro streamování videa více uživatelům zároveň musí mít provozovatel k dispozici kromě obsahu také ještě streamovací server, který zajišťuje komunikaci s cílovými počítači a plynulé vysílání dat.

Zdroj: Wikipedia

Systém je maximálně otevřený modifikacím a hráče do ničeho nenutí. Záleží tedy na každém, jestli si pro SteamOS pořídí nějaký speciální HW, nebo si sám něco postaví.

SteamOS samozřejmě není určen jen pro hraní her, ale třeba i pro poslouchání hudby, sledování videa a brouzdání na internetu.

Vlastnosti SteamOS

 • maximálně otevřený SW
 • zcela zdarma
 • pro spojení s televizí využívá streamování videa
 • pro ukládání dat je využíváno cloudových technologií
 • systém je možné nainstalovat téměř na jakýkoliv HW, záleží k čemu HW bude tepoužívat
 • umožňuje nejen hraní her, ale i provozování jiných činností
 • je postavený na Linuxu
 • je určen pro tzv. Big Picture – je určený pro hraní her na televizích
 • umožňuje vytvořit až 10 účtů a sdílet herní knihovnu

Při příležitosti vydání SteamOS je uvolněn i speciální gamepad (Steam controller), který hraní her opět trochu posouvá dál. Gamepad vypadá podobně jako ostatní gamepady, s tím rozdílem, že neobsahuje žádné pohyblivé ovladače. Místo klasických páček gamepad obsahuje dotykové plošky s vysokým rozlišením, které umožní pohodlnější hraní her. Mimo to ovladač obsahuje i malou dotykovou obrazovku, která umožní ovladač konfigurovat. Ovladač je plně programovatelný, takže si pro každou hru můžete nahrát jiné chování ovladače. Zcela výjimečné na ovladači je to, že ho Valve označuje jako „open and hackable“. Ovladač tedy lze jednoduše otevřít a všelijak modifikovat. Navíc gamepad lze použít i bez nutnosti instalace SteamOS.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..