Jak sbírat víčka od láhví pro výkup nebo pro charitativní akce?

Sbírání víček od „PETky“ se poměrně dost rozšířilo, zejména díky charitativním akcím, které nabádají případné zájemce k jejich sběru. Tato víčka následně vykupují různé výkupny, nebo firmy, které získané plasty zpravidla ihned zpracovávají. Víčka samozřejmě můžete sbírat i sami, čímž si můžete nějakou korunu přivydělat.

Proč sbírat víčka?

Jednoduše protože jsou všudypřítomná, takže pilný sběrač víček jich může nasbírat opravdu velké množství. Sice na jejich sběru nejde zbohatnout, nicméně můžete jejich sběrem pomoci při charitativních akcích, a navíc souběžně pomáhat i přírodě.

Věděli jste: Víčka, nejkvalitnější část láhve, vyhozená do žlutých popelnic na plast nebudou dále zpracována. Jejich sběr je tedy o to více smysluplnější.

Jak sbírat víčka?

Předně před samotným sběrem, se vždy informujte o typu vykupovaných víček buď ve vaší nejbližší výkupně, nebo v charitativní společnosti, která sběr organizuje. Problém je totiž v tom, že každá výkupna zpravidla vykupuje jen nějaké druhy víček.

Když již víte, jaká víčka sbírat, dávejte víčka do velkých pytlů tak, aby byly řádně vytříděny – podle materiálu. Víčka v pytlech nesmí být zabalená do menších pytlů.

Tip: chcete si sběrem víček přivydělat? Pak sledujte různé akce sběren. Občas se objeví akce, která nabízí třeba za červená víčka o 30% vyšší výkupní cenu. To již za sběr stojí.

Jaká je cena za víčka?

Cena za 1 kg víček se pohybuje zpravidla od 1 do 5,-Kč. V případě charitativních sběrů je často cena vyšší o 1 až 3 koruny. Stejně tak i v případě speciálních akcí výkupen.

Věděli jste: cena za výkup se mění v závislosti na cenách ropy, takže teoreticky lze s cenou spekulovat – počkat si až bude cena ropy vysoká.

Jak finančně podpořit charitu?

Kolik je potřeba víček na 1 kg?

Váha jednoho víčka PET láhve je zhruba 2 g. Na jeden kilogram pak potřebujete 1.000 / 2 = 500 víček. Opět záleží na druhu sbíraných víček. Vykupují se nejen víčka z PET láhví. Ty jsou pak těžší a rychleji se sbírají. Na druhou stranu, PET víčka jsou snáze dostupná.

Jak zjistit z jakého materiálu je konkrétní víčko?

Každé víčko má na sobě číselné označení, které jasně identifikuje materiál, z kterého je víčko vyrobené. Následující tabulka vám s tím pomůže.

Materiál Písemný kód Číselný kód
 Polyethylentereftalát  PET  1
 Vysokohustotní (lineární) polyetylén  HDPE  2
 Polyvinylchlorid  PVC  3
 Nízkohustotní (rozvětvený) polyetylén  LDPE  4
 Polypropylén  PP  5
 Polystyren  PS  6
 Ostatní  7

 

9 thoughts on “Jak sbírat víčka od láhví pro výkup nebo pro charitativní akce?

 1. Zeptám se, zda při sběru víček (sbírám pro Davídka z FB) se třídí dle druhu. Našla jsem si, co vše se dát odevzdat, vhazujeme do jednoho sáčku víčka od PET lahví, šamponů, oleje, mléka, apod. Také jsem v onom odkaze viděla, že se dají také vykoupit přepravky a dokonce zátky od piva. Můžete mi, prosím, sdělit přesná pravidla, abych tomu malému chlapci doopravdy pomohla! Díky JITKA

  1. Dobrý den. Zpočítala jste si, kolik víček musíte Davídkovi poslat, aby jste mu mohla opravdu pomoci? Pokud se nepletu cena za 1 kg víček je max 8 Kč, tzn. 500 Víček. Na kolik vás vyjde pošta, při poslání tolika víček? Není lepší poslat Davídkovi cenu poštovného na účet? Je to jen můj názor.

   1. Zdravím, díky za názor, avšak v tomto případě je potřeba vzít v potaz také další aspekty. Jednak ne každý je ochoten dávat peníze, konec konců, čert ví kde skončí, že. U víček jsou lidi mnohem více ochotnější pomáhat. No a pak také jde o tu ekologickou stránku věci. Z víček se dají vyrobit láhve a tak to nutí lidi chovat se přeci jen trochu více ekologičtěji 😉

 2. Svět je plný magorů……. Jestli chcete nějakýmu chudákovi pomoci, běžte na hodinu někam dělat a to vydělaný kilo nebo 2 mu dejte nebo pošlete na účet!! Kolik si asi tak myslíte, že za tu hodinu práce nasbíráte víček? Tipuju to tak na 200 – takže koruna nebo 2 nebo 5 pro nebohého?!? Myslím, že chcete-li pomoci, tak mu sběrem víček škodíte, protože prací mu dáte více prostředků! Blahopřeju!

  1. Protože víčka jsou nejhodnotnější část láhve, které se dají použít pro nové láhve. Samotné láhve se pak většinou rozdrtí a použijí na něco jiného, než na nové láhve.

   1. Ja toto dost dobre nedokazu pochopit, mam doma lis na pet lahve, ktery z lahve s vickem udela par centimetru siroky kus odpadu. Samozrejme pouze, pokud je zadelan prave vickem, jinak se lahev zpatky nafoukne. Takze od doby, co pritelkyne sbira vicka zabira nas plastovy odpad nekolikanasobne vetsi prostor v kontejnerech. Tudiz z meho pohledu sber vicek je ekologicky kontraproduktivni. A osobne me samozrejme stve vyvazet plasty x-krat tak casto.

    1. Já bych to tak neviděl. Láhev můžete také dost dobře zmáčknout nohou, což bohatě stačí a pak taky, jak asi možná víte, že u nás se plasty recyklují-nerecyklují, takže ono to nebude tak žhavé.

  2. Protože víčko je z jiného materiálu než PET. Víčko je z kvalitnějšího cennějšího PP materiálu (nebo PE, PS). PET není dobrý kvalitní materiál, většinou nejde recyklovat zpět na plastový granulát, který se používá ve výrobnách plastů, takže končí třeba v textilním průmyslu nebo v Číně.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..