Jak jednoduše editovat PDF soubor a navíc zdarma?

Jak jednoduše editovat PDF soubor a navíc zdarma?

PDF soubory se na první pohled tváří jako needitovatelné soubory, které v lepším případě jsou vytvořeny jako interaktivní formuláře. Přitom opakem je pravda, protože PDF soubor je plně editovatelný a dokonce na to nepotřebujete kupovat ani žádný drahý editor PDF.

Čas od času každý potřebuje editovat nějaký ten PDF soubor. Většinou se to řeší ručním překopírováváním přes clipboard, nebo pomocí všelijakých rádoby editorů PDF, které jsou často placené. Naštěstí existuje jeden velmi výkonný program, který zná převážně linuxová komunita.

Víte jak dát razítko do PDF dokumentu?

Editovat PDF je snadné a jde to i zdarma

Program, který zvládne editaci, a vůbec práci s PDF soubory, se jmenuje Apache OpenOffice. Jedná se o alternativu programu MS Office. OpenOffice bohužel nikdy nedosáhl takové popularity, jako zmíněný MS Office, takže ho většina uživatelů pracujících s Windows nezná.

OpenOffice

Pokud umíte s MS Office pracovat, pak v podstatě umíte pracovat i s tímto programovým balíkem. Ikonky možná vypadají trochu jinak, avšak v jádru je vše stejné.

OpenOffice-Writer

Nyní k samotné editaci PDF v OpenOffice. Před editací PDF souborů je potřeba stáhnout rozšíření (PDF Import for Apache OpenOffice), které se specializuje na práci s PDF soubory. Pokud odkaz nejde otevřít, navštivte webové stránky http://extensions.openoffice.org/ a rozšíření najděte ručně. Instalace rozšíření se provádí buď prostým poklepáním na stažený soubor pluginu, nebo jeho ručním importem v OpenOffice. V menu klikněte na Nástroje a Správce rozšíření.

OpenOffice-pdf-import

Po instalaci pluginu spusťte program OpenOffice Writer, který je součástí balíku OpenOffice. V něm pak jednoduše v menu vyberte otevřít soubor (Ctrl+O) a vyberete si PDF soubor, který chcete upravit. Pokud váš PDF soubor je čistě vygenerovaný, ne jen naskenovaná stránka, jak se to často dělá, tak dojde k plnohodnotnému otevření souboru, který můžete libovolně neomezeně editovat.

OpenOffice-pdf-ukazka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..