Co je to EGR ventil?

Co je to EGR ventil?

EGR ventil
Autor obr. Towel401Own work, CC BY-SA 4.0, Odkaz

V tomto článku, který je zaměřený na laickou veřejnost, vysvětlíme, co je to EGR ventil a jak funguje. Nebojte se žádných technických složitostí.

Co je to ten EGR ventil?

EGR znamená Exhaust Gas Recirculation. Česky pak recirkulace výfukových plynů. Tedy jedná se o ventil, který část výfukových plynů, jdoucích z motoru do výfuku, přepošle zpět do motoru. K čemu je to dobré? Jednoduše k jisté formě rekuperace energie. Co tím chceme říci? Výfukové plyny jdou z motoru horké a pod určitým tlakem. Tedy mají energii, která by vyfouknutím ven přišla vniveč. Pokud tuto energii pošleme zpět do sacího potrubí motoru, dojde k tomu, že se část této energie znovu využije k pohybu pístu motoru. Výsledkem jsou nižší emise a nižší spotřeba paliva. Jedná o poměrně geniální nápad na využití odpadní energie.

Proč jsou s EGR ventily problémy?

Protože pracujeme s výfukovými plyny. Ty obsahují spaliny, které dříve či později zanesou nejen EGR ventil. Pokud se o svůj motor nestaráte dobře, třeba tak, že nakupujete nekvalitní palivo, používáte špatný motorový olej, nedodržujete pravidelné servisní návštěvy apod., dojde k jeho zanesení, případně poškození, mnohem rychleji. No a protože se jedná o relativně drahou součástku, nejsou z ní motoristé zrovna nadšeni. Totiž v autě je tak trochu navíc. Jinak řečeno hlavní důvod, proč jsou do aut montovány, je čistě ekologický. EU tlačí na výrobce aut stále víc a víc. Bohužel snaha o snižování emisí ne vždy končí dobře. Motory jsou mnohem složitější a více náchylné na poruchy. Otázkou tedy je, jestli je výměna nejen EGR ventilu při opravě pro ekologii tím nejlepším, protože výroba nových komponent je sama o sobě obrovskou zátěží pro přírodu (uvědomte si, že komponentu je potřeba vyrobit a pak často přes půl planety dovést do servisu, přitom všechno tzv. just in time). To je však otázka pro někoho jiného.

Kolik stojí EGR ventil?

Ty levné nižší jednotky tisíc, ty drahé i třeba dvacet tisíc.

Opravit nebo vyčistit?

Zpravidla se ventil demontuje a vyčistí. Pokud opět začne fungovat, ponechává se původní. V opačném případě se ventil vyměňuje.

Jakých motorů se EGR ventil týká?

Jednoduše všech moderních motorů. Jak benzínových, tak dieselových.

Co když ventil demontuji? Co se stane?

S největší pravděpodobností dojde k poklesu výkonu motoru, který s touto komponentou počítá. Dále pak na STK dostane pořádnou pokutu. Mimo to nejnovější motory se nedají jen tak ošálit a tak s vyjmutím EGR ventilu musíte přenastavit řídící jednotku.

Zdroj:

https://en.wikipedia.org/wiki/Exhaust_gas_recirculation

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..