Co je to gelový akumulátor?

Co je to gelový akumulátor?

Tužkové baterie
Ilustrační foto

Gelový akumulátor (typ AGM -Absorbed Glass Mat / GEL) není nic jiného než klasický olověný akumulátor, který má elektrolyt v podobě gelu. Ten je vytvořen tak, že se do kyseliny sýrové přidá jemňoučký sklolaminátový prášek. Smíchání kyseliny a skleněného prášku vznikne gel. Dalším rozdílem je to, že antimon v elektrodách je nahrazen vápníkem. Díky tomu se eliminuje tvorba plynů. Gelové akumulátory se často zaměňují s olověnými bezúdržbové akumulátory, na to pozor, není tomu tak. Běžné bezúdržbové akumulátory mají oproti klasickým chemicky upravený elektrolyt a elektrody tak, aby bylo eliminováno plynování baterie. Správně se gelový akumulátor označuje pouze jako bezúdržbový akumulátor, či u aut, startovací bezúdržbový akumulátor.

K čemu je gelový akumulátor dobrý?

Gelový akumulátor použijte tam, kde potřebujte akumulátor používat v nestandardních polohách (vzhůru nohama apod.), kde by byl klasický akumulátor nepoužitelný. Z toho důvodu je také gelový akumulátor úplně uzavřen. Mimo to, má gelový akumulátor několik výhod mezi které patří:

  • snížení samovybíjení
  • vyšší startovací výkon
  • delší životnost
  • vyšší kapacita
  • baterie je nerozlitelná, tudíž i bezpečnější

Mezi nevýhodu gelových akumulátorů patří jejich výrazně vyšší cena.

Nabíjení gelového akumulátoru

Protože při nabíjení dochází k uvolňování plynů, které by nafoukly a zničili akumulátor, je potřeba používat speciální nabíječku pro gelové baterie, která sama hlídá, jestli je akumulátor již nabitý. Pokud tomu tak je, tak se nabíječka přepne na udržovací napětí a akumulátor se dále nenabíjí.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..