Co je to Munzee a jaká jsou pravidla?

Co je to Munzee a jaká jsou pravidla?

QR kód, který si můžete otestovat v aplikaci i mimo ní.

Nudíte se? Chtěli byste jít ven, ale nevíte kam? Už to všude znáte? Rádi hrajete hry? Jste fanoušci moderních technologií? Pak je tu pro vás zajímavá moderní hra s názvem Munzee, se kterou se nudit jen tak nebudete.

Co je Munzee?

Munzee [čti manzí] je moderní outdoorová hra, ve které hráči pomocí speciálního programu v mobilním telefonu hledají na různých místech nálepky s QR kódy jiných hráčů. Ty snímají a tzv. chytají. Tolik v jednoduchosti ke hře, která je samozřejmě mnohem složitější.

Oficiální stránky najdete na adrese munzee.com.

Než se dále začtete

K následujícímu je nutné uvést, že informace zde uvedené nemusí být přesné. Autor se snažil vše zpracovat s nejlepším vědomím a svědomím, nicméně vhledem k nedostatku informací v češtině byla nutnost shánět informace na anglicky mluvících webech. Mohlo tedy při překladu dojít k chybě. Tudíž cokoliv z následujícího použijete, děláte jen na vlastní riziko.

Hra využívá poněkud nešťastně imperiální jednotky, které bohužel nikde nepřevádí na metrický systém. Následkem toho jsou převody na metry v článku zaokrouhlovány nahoru na celá čísla.

Cílem článku je zprostředkování informací pro začátečníky. Hra je velmi bohatá a celý její popis přesahuje rámec tohoto již tak dlouhého článku. Pokud vás hra bude bavit, určitě poznáte další hráče, kteří vám zajisté pomohou s dalším prohloubením znalostí hry. Dotazy samozřejmě můžete psát do komentářů pod článkem.

Proč hrát Munzee?

Protože je to moderní, rychlá a komplexní hra, která vás vytáhne ven na vzduch. Není to tedy jen o obyčejném snímání QR kódů, jak by se na první pohled mohlo zdát (klany, ZeeOps, virtuální zahrady, speciálky, Eventzee aj.). Hra se neustále rozvíjí, nabízí na každý den spoustu zábavy a také pohybu, kterého se lidem v současnosti moc nedostává. Hru můžete hrát jak jako solitéři, tak také jako tým. Každý si tak přijde na své. Přestože na hodně navštěvovaných místech je dnes již velké množství Munzee nálepek, tak ani zdaleka nejsou všude. Je tu tedy stále obrovský potenciál pro snadné získávání bodů za tvorbu nových Munzee.

Hráči geocachingu si rychle hru zamilují jako doplňkovou aktivitu ke sbírání keší.

Pokud si zakoupíte prémiové členství, část peněz z platby jde na charitu. Aktivním hraním tak podporujete různé charitativní projekty.

Co ke hře potřeba?

Ke hraní potřebujete mobil (iOS / Android) s fotoaparátem, který má automatické zaostřování (mobil bez funkce automatického zaostřování raději vůbec nepoužívejte). No a to je vlastně všechno. Jako pomůcka se někdy hodí selfie tyč.

Jak se Munzee hraje?

Jak již bylo uvedeno, hra se hraje s pomocí mobilního telefonu, ve kterém běží program zobrazující mapu s označenými místy, na kterých najdete nálepky s QR kódy jiných hráčů. Na tato místa pak budete chodit a kódy pomocí aplikace logovat. Kódy můžete sami vytvářet a umisťovat na různá adekvátní místa odpovídající pravidlům hry. V momentě, kdy si zalogujete novou Munzee, dostáváte v závislosti na druhu Munzee vy i tvůrce jisté množství bodů. Odměňováním tvůrců se podporuje tvorba nových Munzee. Když budete dost aktivní „lepiči“, budou vám body naskakovat v podstatě „sami“.

Hra Munzee se často přirovnává ke geocachingu, přestože její vznik s ním nic společného nemá. Nicméně na první pohled jsou si tyto dvě hry relativně podobné.

Druhy Munzee

Pouze sbírat samotné Munzee by byla po čase docela nuda. Proto existují různé druhy Munzee. Aktuálně jich evidujeme 98 druhů. Zde si uvedeme jen ty nejznámější. Kompletní seznam pak najdete na webu munzee.com/types.

 • Sociální Munzee – tento druh Munzee patří mezi nejoblíbenější. Tento jediný druh si můžete pověsit třeba na svůj profil na Facebooku, na své webové stránky apod. U těch ostatních je zakázané sdílení na internetu. Pokud si chcete hned teď sociální Munzee zalogovat, můžete tak učinit na webu geologgers.com/scanmysocial.
 • Regular Munzee – běžná Munzee, nic extra neumí, pro vás je to za 5 bodů pro majitele za 3.
 • Mystery Munzee – tato Munzee je mysteriózní. To znamená, že se v e-shopu ukazuje k prodeji náhodně a po velmi krátkou dobu. Chcete-li nějakou dostat, musíte sledovat FB stránky mateřského webu. Co se týče bodů, dostáváte za ní náhodnou hodnotu od 5 do 50 bodů. Majitel pak 10 za vytvoření a 3 při zalogování.
 • Diamond Munzee – když jí najdete, dělí se mezi vás a majitele náhodně 20 bodů, minimálně každý dostane 5 bodů. Za vytvoření dostáváte 65 bodů. Nelze jí jen tak snadno zakoupit, v e-shopu se objevuje jen občas.
 • Premium Munzee – prémiové jsou jen pro prémiové uživatele, kteří si zaplatili roční členství. Těchto Munzee je pomálu. Po zalogování dostáváte po 10 bodech společně s majitelem. Za vypuštění je pak 50 bodů.
 • Virtual Munzee – tato Munzee fyzicky neexistuje. Je vidět pouze v aplikaci na mapě. Odlovit jí můžete tak, že se k ní přiblížíte na vzdálenost 300 stop (92 m) a ťuknete na ní. Bodově je to 5 pro zalogování a vytvoření, pro majitele pak za 3 body.
 • Motel Munzee – budete-li mít štěstí, přinese vám tato Munzee docela dost bodů. V motelu může být až 5 pokojů. Když do něj přijdete jako první, berete nejvíce bodů. Majitel může být jen prémiový člen. Systém bodování je relativně komplikovaný. Pokud vás zajímá, podívejte pyramidu s bodováním. Je i český popis bez obrázků na Munzee.cz.
 • Quiz Munzee – tato Munzee vám na mobilu zobrazí otázku. Za správnou odpověď můžete získat max. 5 bodů. S každou chybou se body o jeden snižují. Majitel dostává 3 body. Za vytvoření 5 bodů.
 • Trail Munzee – tato Munzee vás má přivést na nějaké zajímavé místo. Většinou se sbírají po sériích. Za první dvě sebrané máte po 5 bodech, za 3 a 4 10 bodů, za pátou, tedy poslední pak 30 bodů. To co dostáváte, dostává i majitel. Více informací na webu Munzeeblog.com.
 • Battle Axe Munzee – tuto Munzee může vypustit jen klan, který splňuje nutné podmínky. Za nalezení dostáváte vy a majitel od 5 do 35 bodů. Za vytvoření pak 40.
 • Owned Munzee – takto je označena Munzee, která vám patří.
 • Captured Munzee – Munzee, kterou jste odlovili.
 • Maintenance Munzee – Munzee, která vyžaduje údržbu.

Sbíráním speciálních Munzee se stáváte sběratelem známek. Pro dosažení různých úrovní je potřeba posbírat definované množství. Více v aplikaci v Achievements – Badges a Specials / Trofeje – Odznaky a Speciálky.

V popisu Munzee se často setkáte se zkratkou DZ – dopravní značka.

Munzee
Ukázka umístění Munzee. Kód je záměrně nečitelný.

Blast Capture – sbírejte Munzee hromadně

V jistých případech je lepší ke sběru využít tzv. Blast Capture a práci si usnadnit. Jedná se o jakousi bombu. Použít jí můžete pouze na virtuální Munzee a maximálně jich takto posbírat 100 v rádiusu 1 míle (1,6 km). Po použití Blast Capture chvíli trvá, než se virtuální Munzee označí jako sebrané. Na dokončení nečekejte a hrajte dál.

Blast Capture se vyplatí používat. Virtuálek mohou být na jednou místě i stovky najednou.

A jak vlastně Blast Capture použít? Jednoduše. Na obrazovce s mapou je vlevo symbol bomby. Na tu stačí ťuknout a vybrat počet virtuálek, které chcete sebrat.

Klany a ZeeOps

Patříte-li mezi týmové hráče, můžete zkusit hrát klanové války. Klan je grupa 10 lidí. Do klanu se můžete přidávat, nebo si třeba založit svůj vlastní. Pravidla klanu by vydala na samostatný článek, takže pro zájemce uvedeme jen odkaz na stránky s pravidly.

ZeeOps jsou speciální úkoly, které musíte splnit v omezením čase. K účasti na ZeeOps si musíte koupit kredit. Nebudeme tedy zbytečně zabíhat do podrobností. Ještě snad dodáme, že za splnění úkolu dostáváte ocenění v podobě ZeeCreditu a různé speciálních Munzee.

Munzee je narozdíl od geocachingu mnohem dynamičtější hra

FTC – first to capture

Geochaching má FTF (first to find) a Munzee FTC (first to capture). Upozorňování na nově založené Munzee jsou dostupné jen pro prémiové členy. Nemusíte se snažit být ti první, kteří provedou odlov, nicméně jsou jedinci, kteří se na toto specializují. Můžete s nimi tedy soutěžit.

Ještě jednu zkratku si uvedeme. S tou se na EN webech můžete také setkávat – MHQ – Munzee Headquarter. Což je označení pro centrálu Munzee.com.

Freemium hra – bez peněz si moc nezahrajete

Ani Geocaching si zdarma moc nezahrajete. Respektive, zahrajete, ale přijdete o to nejlepší. No a je to pochopitelné. Udržovat servery, platit lidi, vyvíjet software aj., stojí peníze. Nedivte se tedy, že občas budete muset nějakou tu stokorunu do hry vložit. Platit můžete kartou nebo přes PayPal.

Na sběr doporučujeme chodit vybavení selfie tyčí. Někdy jsou Munzee umístěné docela dost vysoko na dopravních značkách.

Pravidla hry

Hned z kraje je potřeba uvést, že hra se postupem času vyvíjí a tak následující pravidla se mohou v čase měnit. Je tedy nutné sledovat mateřský web Munzee, nebo jiný na toto téma specializovaný web, třeba Munzee.cz. Bohužel, české Munzee weby jsou dost zanedbané a zdaleka neobsahují všechno co by měly/mohly. To samé platí i o sociálních sítích. Pokud si umíte alespoň trochu poradit s angličtinou, sledujte raději mateřský web.

Následující text je pokus o překlad Player Code Of Conduct (Rules)

 • Při hraní dodržujte místní zákony a zákony vaší země.
 • Respektujte veřejný i soukromý majetek. (myšleno tak, že se máte chovat slušně k objektům, ke kterým hru využíváte). Na soukromé pozemky, u kterých nemáte povolení pro vstup je možné umístit pouze virtuální Munzee.
 • Berte ohled na životní prostředí.
 • Za své Munzee si plně zodpovídáte.
 • Podporujete bezpečné a etické hraní hry.
 • Vyjma sociálních Munzee, je zakázáno veřejně nebo soukromě sdílet vytvořené Munzee. Toto neplatí v případě, že za vás kamarád provede údržbu Munzee.
 • Fyzické umístění Munzee musí být totožné s umístěním na mapě. Pokud tomu tak není, musíte bez prodlení (ASAP), opravit pozici na mapě. Pokud chyba umístění přesahuje 500 ft (153 metrů), kontaktujte support@munzee.com (pošlete jim koordináty a kód Munzee).
 • Hráči musí být jak pro vypouštění (deploy), tak i odchytávání (capture), fyzicky přítomní na místě. Nesmíte také využívat ztv. ghost capture, nebo teleportace. (komentář autora: tím se asi myslí to, že nesmíte nikomu sdělovat vaše login údaje, aby za vás někdo mohl jinde lovit). Stejně tak nesmíte jeden účet využívat více lidmi, třeba napříč rodinou či týmem. Také je zakázáno na úrovni týmu/skupiny se rozběhnout po městě a sbírat v jeden čas na více vzdálených lokalitách.
 • Pokud jste prémiový uživatelé, máte povoleno používat maximálně 3 účty na jednom telefonu. Každý kdo se přihlašuje, musí být fyzicky přítomný.
 • Pokud vypouštíte Munzee, nebo jí ubytováváte, nesmíte tak činit ve vzdálenosti kratší než 150 ft ~ 50 m od vaší předchozí MunzeeJednoduše řečeno, vaše Munzee musí být vzdálené minimálně 50 metrů od sebe.
 • Pokud vypouštíte Munzee, nebo jí ubytováváte, nesmíte tak činit ve vzdálenosti kratší než 50 ft ~ 16 m od Munzee jiného hráčeJednoduše řečeno, minimální vzdálenost od cizí Munzee musí být 16 m.
 • Bez ohledu na to, kdo je vlastníkem Munzee, nesmí být v jedné lokalitě/kontejneru více jak jedna Munzee. Výjimku mají jen Munzee starší roku 2012.
 • Neměli byste umisťovat Munzee na školní pozemky, kde jsou studenti mladší 18 let (pokud s tím bude souhlasit vedení školy, pak to není problém). Stejně tak byste tak neměli činit poblíž hřišť a jiných místech, kde se vyskytují děti.
 • Je zakázáno nadměrné nahrávání (logování) offline záznamů (co se myslí slovem nadměrné není uvedeno). Offline záznamy nejsou primárně určeny pro běžné používání. Vše má proběhnout hlavně online. Dále je zakázáno uchovávání fotografie Munzee, nebo jejich rozložení při přípravě na speciální body/akci/víkend.
 • Je zakázáno jakkoliv podvrhovat svou fyzickou lokalitu.
 • Při hraní hry, stejně tak i v debatách na webu, je přísně zakázáno chovat se v rozporu s dobrými mravy nebo někoho sledovat (stalking), zastrašovat, ohrožovat, obtěžovat, diskriminovat apod. (všichni moc dobře víte co je tím myšleno). Je také zakázáno urážlivě pojmenovávat Munzee.
 • Je zakázáno vytvářet podvodné účty.
 • Je zakázáno bez plného povolení Munzee.com využívat hru k získávání finančních prostředků nebo podporovat osobní projekty. Nesmíte nabízet odchycení Munzee jako odměnu, vkládat odkazy do popisů Munzee aj. (Komentář autora: pokud plánujete využít hru k jinému účelu, než jen ke hraní, musíte získat povolení od tvůrců hry. Překlad tohoto bodu je „neúplný a nepřesný“).
 • Je zakázáno neoprávněné použití ochranných známek nebo autorských práv / návrhů / loga / informací na vypuštěných Munzeekách. (Unauthorized use of trademark or copyright image/design/logo/information on deployed Munzee skins.)
 • Nesmíte zneužívat nastavení stavu „Unable To Locate“ (nelze najít) a „Needs Repair“ (vyžaduje opravu) stavů, pokud tomu tak skutečně není.

Porušení pravidel bude potrestáno zákazem hraní (ban) na neupřesněnou dobu, minimálně pak 7 dní. Délka se odvíjí od závažnosti porušení pravidel. Klan bude vyjmut z bitvy a body odebrány.

Problémy s munzee a porušování pravidel

Jednoduchost tvorby QR kódů je pravděpodobně důvod, proč se v ČR hraní Munzee částečně zvrhlo v nekontrolovatelné vylepování nálepek. Totiž možnost získat body „bez práce“ a jednoduchost tvorby stikerů (nálepek), je důvod proč místy najdete, byť to pravidla nedovolují několik Munzee nálepek vedle sebe. Nebo v jedné délkou průměrné ulici i deset nálepek. Holt hard-core hráči jsou opravdu hard, ale to je v každé hře. Autor článku zná jednoho, který jich již vylepil přes 600 kusů. Nicméně nezoufejte, jsou lokality a je jich pořád dost, kde jich je pomálu, nebo vůbec žádné. Prostě stejně jako Geocaching, tak i Munzee se u nás těší veliké oblibě, i když Munzee tolik lidí nehraje.

Počet bodů vs dosažená úroveň (level)

Při hraní na vás občas vyskočí zpráva o tom, že jste dosáhli nějakého levelu, pokud vás zajímá bodování úrovní, pak se podívejte na How many points for each level? Kde najdete seznam levelů a bodů, které potřebujete pro jejich dosažení. Seznam je to po čertech dlouhý, takže ho sem dávat nemá smysl.

Nejsou jen papírové Munzze, ale i NFC Munzee. S těmi se setkáte jen zřídka kdy. Ne každý mobil je NFC technologií vybaven.

Jak vytvořit vlastní Munzee?

Velmi jednoduše. Buď si nakoupíte aršíky s QR kódy v oficiálním nebo partnerském e-shopu, nebo si je vygenerujete a vytisknete sami. To se dělá tak, že se přihlásíte na svůj účet na munzee.com a v menu vyberete Create. Následně vyplníte jméno, počet kódů, jejich popis a kliknete na Add Munzee(s). Vygenerované kódy vytisknete na vhodný podklad. Dále pak vyrazíte do terénu a Munzee vypustíte (deploy).

Trocha historie nikoho nezabije

Hra byla založena v Kalifornii v roce 2011 a její zakladatelé jsou Aaron Benzick, Scott Foster, Chris Pick a Josh Terkelsen. Prvopočátek se však datuje do roku 2008. Mobilní telefony v té době však neměly dostatečný výkon a tak byla myšlenka na hru „dána k ledu“. Název hry je odvozen od německého slova pro minci Münze, protože původně měly mít Munzee tvar mince. Hra se z počátku nejvíce rozvíjela v Německu, Kalifornii a Michiganu. Dnes se hraje ve více jako 188 zemích světa.

Zdroje:

https://en.wikipedia.org/wiki/munzee
http://www.munzee.cz
https://www.munzee.com
https://www.playmunzee.com
https://zeeops.munzee.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..