Jak poslat balík do ciziny?

Jak poslat balík do ciziny?

Přestože poslat balík do ciziny, třeba do USA, není ničím složitým, je poměrně komplikované dobrat se nějakých konkrétních informací o tom, jak se toto dělá. Pojďme se tedy na to v tomto článku podívat.

Posíláme balík do zahraničí

Balík do zahraničí se posílá úplně stejně jako jakýkoliv balík po ČR, to znamená, že budete potřebovat vhodně zabalit balík, vyplnit podací lístek a pokud něco posíláte na dobírku, tak i poštovní dobírkovou poukázku A, s jediným rozdílem, že ještě musíte vyplnit podací lístek pro odeslání balíku do zahraničí viz. obrázek. O ten si musíte na poště požádat u okénka. Lístek slouží ke správnímu odbavení zásilky na celnici. Vypisuje se do něj co a kam posíláte a jaké povahy je obsah (soukromé věci nebo obchodní zboží). Pokud jste firma, doporučujeme se ještě před posláním zásilky registrovat na celním úřadě (lze vyřídit on-line), čímž vám bude přiděleno číslo EORI, které budete potřebovat při jednání na celnici. Protože podací lístek je složen z několika dalších listů, což ve vás může evokovat potřebu listy oddělovat, pamatujte, že to není potřeba. Další listy jsou jen kopie prvního. Stačí tedy vyplnit první stranu a o víc se nestarat.

Podací lístek pro odeslání balíku do zahraničí. Kliknutím obr. zvětšíte

Tolik k samotnému poslání balíku, teď je dobré se věnovat tomu, co je limitováno, nebo zcela zakázáno posílat do zahraničí.

Limity zásilek posílaných do zahraničí

Tato problematika je docela složitá. Poměrně čtivě se o tom rozepisuje celní úřad, na stránce DOVOZ A VÝVOZ ZBOŽÍ PODLÉHAJÍCÍ ZÁKAZŮM A OMEZENÍM. Podívejte se také na INFORMACE CELNÍ SPRÁVY ČESKÉ REPUBLIKY PRO CESTUJÍCÍ PŘI DOVOZU ZBOŽÍ NA ÚZEMÍ EU ZE TŘETÍCH ZEMÍ (NEČLENSKÉ ZEMĚ EU).

Posíláme své osobní věci do zahraničí případně zpět

Jsou lidé, kteří si raději než letadlem svůj kufr s osobními věcmi posílají poštou. Na tom není nic špatného, jen pozor na problémové položky viz. odkazy výše. Počítejte s tím, že možná budete vyzváni k tomu, abyste prokázali vlastnictví jistých položek. Pokud si nebudete něčím co chcete poslat jisti, zavolejte raději dopředu na celní úřad a zeptejte se na co potřebujete. Ono totiž nejde jen tak něco někam poslal. Také není od věci se informovat v cílové zemi na jejich celní podmínky. Stává se totiž, že si někdo něco pošle ze zahraničí a vše se zdá být bez problému, ale u nás to narazí na naše zákony. Příklad z praxe. Jeden člověk si nechal z USA poslat lék, který u nás byl zadržen a poslán zpět. Dotyčný, protože skutečně lék potřeboval, musel pak odletět do USA, kde mu byl lék podán.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..