Plovoucí podlaha je vícevrstvý druh podlahy, který má zvukově izolační vrstvu. Hlavní výhoda plovoucí podlahy je tedy ve zvukově izolačních vlastnostech, snadné a rychlé instalaci a deinstalaci (zámkové spoje), snadné údržbě, a cenové dostupnosti. Plovoucí znamená, že podlaha není pevně spojena s podkladovou vrstvou. Hlavní nevýhoda plovoucí podlahy je, že se nedá použít ve vlhkých či mokrých prostorách. Dále pak v místnostech s vysokým zatížením podlahy – těžká postel, skříně, případně klavír – protože těžké předměty brání dilataci a tím pádem způsobují deformace podlahy (zvlnění, nežádoucí zvětšení spár). Použití plovoucích podlah je především v bytových prostorách, nicméně je použitelná i například ve veřejných prostorech.
Rozlišení zvukové izolace
Pozor na fakt, že plovoucí podlaha se v závislosti na druhu použité zvukové izolace dělí na tzv. vzduchovou neprůzvučnost tj. brání šíření hlasů a zvuků a dále pak na kročejovou neprůzvučnost tj. že podlaha bude izolovat zvuky šířící se kontaktem a konstrukcí.
Skladba plovoucí podlahy
1 nášlapná vrstva
Nášlapné vrstvy mohou být linoleové, korkové, dýhované, dřevěné, laminátové.
2 roznášecí vrstva
roznáší tlak nášlapné vrstvy – například dřevotříska, nebo třeba betonový potěr. Dodatek: dle typu 2 vrstvy rozlišujeme lehkou (na bázi dřeva) a těžkou plovoucí podlahu (betonová vrstva).
3 zvukově izolační vrstva
Zabraňuje šíření zvuku do okolních prostor a konstrukcí. Používají se nejrůznější zvukově izolační desky.
4 parotěsná vrstva
Parotěsná vrstva zabraňuje proniknutí vlhkosti ze spodních vrstev do vyšších vrstev podlahy.
Na co si dát při instalaci pozor?
Ideální je instalace na podkladový beton. Pozor však na to, že beton musí být pořádně vyschlý. Také si dejte pozor na to, že podlaha bude dilatovat (roztahovat se), takže u okrajů je potřeba nechat dostatek místa, jinak se plovoucí podlaha zvlní a bude se muset předělávat.
Zdroj: Wikipedia