Co je to růstový spurt?

Dítě na nočníkuRůstový spurt nebo také růstový skok je obdobím, kdy miminko během krátké doby rychle a hodně povyroste. Toto období každá maminka bezpečně pozná, znamená totiž zvýšené energetické nároky a dítě má najednou pořád hlad, je neklidné a často pláče. Není však třeba se lekat, že něco není v pořádku. Tato období jsou naprosto přirozená a brzy zase přejdou.

Kdy přichází růstový spurt?

Každé dítě je jiné, ale přesto platí, že se růstový spurt objevuje zhruba ve třetím a šestém týdnu a pak ve třetím a šestém měsíci věku dětí. Samozřejmě je to čistě orientační údaj a tak nikde není psáno, že vaše dítě nemůže náhle povyrůst o nějaký týden dříve nebo později.

Jak poznám, že jde opravdu o růstový spurt a ne nějaký problém?

Děti v tomto období často pláčou a jsou pořád hladové, maminky tak snadno podlehnou obavám, zda jejich miminko není nemocné. Pokud má však chuť k jídlu a po nakrmení je opět klidné, není třeba se ničeho obávat, opravdu půjde jen o toto hladovější období. A je také zbytečné se znepokojovat pocitem nedostatku nebo chudosti vašeho mléka. Jeho tvorba se řídí poptávkou, čím častěji se tedy dítě kojí, tím více mléka se bude tvořit. Nezačínejte hned dokrmovat umělým mlékem, stačí vytrvat a vše se samo upraví. Dávejte miminku pít tak často, jak si řekne a nebojte se, že by to bylo málo nebo že by si naopak zvyklo pít každou chvilku trošku. V tomto období časté kojení prostě potřebuje.

Jak dlouho spurt trvá?

Zpravidla tak týden, někdy o pár dní méně nebo více. Poté se vše vrátí k normálnímu stavu a počet kojení se opět sníží. Přestože je těchto pár dnů psychicky náročných, nebojte, brzy u vás zase zavládne pohoda a klid.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..