Co je to spyware?

záškodník u počítačeSpyware je souhrnné označení škodlivého počítačového programu / pluginu / komponenty, který bez vědomí uživatele z internetu něco stahuje, nebo naopak na něj něco nahrává. Se spywarem se lze setkat nejen u počítačů, ale i tabletů, mobilních telefonů, moderních automobilů, inteligentních ledniček a jiného inteligentního vybavení, které má přístup na internet.

Nejčastěji spyware monitoruje chování uživatele, nabízí mu nechtěnou reklamu, zneužívá počítač k rozesílání spamu, vykrádá přihlašovací údaje/čísla kreditních karet, podvrhuje obsah webových stránek, instaluje do PC tzv. backdoory (zadní vrátka) a provádí jinou záškodnickou činnost, o které nemusíte vůbec vědět, protože je prováděná na pozadí.

Jak se spyware dostane do vašeho počítače?

Způsobů, jak dostat spyware do počítače je velmi mnoho. Nejčastěji pomocí nějakého nelegálního počítačového programu, který jste si stáhli z internetu, případně programu, který se sice tváří jako legální software, avšak má v sobě škodlivý kód, který do něj byl dodán programátory, nebo třetí stranou. S tímto se nejčastěji můžete setkat u mobilních telefonů, do kterých si lidé bez ostychu nainstalují kde co, a pak se diví, že jejich telefon je zneužíván k rozesílání spamu, nebo že jim někdo vykradl telefon apod.

Stejně tak, pokud nemáte plně zabezpečený počítač pomocí aktualizací, antivirového programu, firewallu a anti-spywarového programu (lze vyřešit pomocí aplikací jako Eset Smart Security, které obsahují všechny důležité programy), tak máte celkem slušnou šanci, že si nějaký stáhnete byť nevědomky z internetu – nejčastěji z nějakých serverů pro dospělé, s nelegálním software (hry, různé programy, hudba aj.). Někdy se k spyware můžete dostat zcela nevině, když se nějaký hacker nabourá do vašich oblíbených webových stránek, na které následně umístí škodlivý kód.

Jak se zbavit spyware?

Kvalitní antivirové programy umí hledat i spyware (Eset, Avast aj.), takže začněte s nimi. S odstraněním vám také pomohou specializovaného anti-spywarové programy – zde je však nutné předem upozornit, že většina anti-spywarových programů obsahuje škodlivý kód, takže doporučujeme instalovat pouze známé programy. V neposlední řadě můžete spyware z PC dostat ručně, ale to se takřka nedělá. Pokud si nevíte rady s odstraněním škodlivého software, raději požádejte nějakého ajťáka či firmu.

Mezi nejznámější anti-spywarové programy patří Spybot Search & Destroy, nebo třeba Spyware Terminator.

Cenný tip zdarma

Všechny významné antivirové společnosti nabízí uživatelům zpravidla zdarma k dispozici záchranný live disk, který si umí poradit se všemožnou havětí. Ten si stáhnete a vypálíte nebo nahrajete na flash disk, ze kterého následně nabootujete zpravidla upravenou verzi linuxu s antivirem, který zkontroluje celý váš počítač viz. ESET SysRescue Live,  Záchranný disk Avast, AVG Rescue CD, Kaspersky Rescue Disk. A proč to vlastně dělat takhle složitě, když by mělo stačit nainstalovat nějaký anti-spyware/antivirus? No, třeba proto, že se po nabootování spustí 100% čistý operační systém, což zabrání spuštění nainstalovaného škodlivého software a výrazně se tak usnadní jeho detekce a odstranění.

Dělení spyware

Jak bylo napsáno, tak spyware je souhrnné označení tohoto software, která se dělí na další podskupiny, v nichž se zorientovat je celkem nesnadné. Jelikož dělení spyware přesahuje rámec tohoto článku, tak uvedeme pouze jmenovitě nejznámější kategorie.

  • Adware
  • Hijacker
  • Key Loggers
  • Remote Administration
  • a mnohé další

Pokud potřebujete s něčím poradit, klidně se zeptejte v diskuzi pod článkem.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..