Co je to upcyklace?

Co je to upcyklace?

upcyklaceRecyklace je často používaným pojmem, jehož význam znají jistě všichni. Víte ale, co znamená pojem upcyklace? Pokud jste jej ještě neslyšeli, čtěte dál. Určitě zjistíte, že se s produkty tohoto v poslední době ve světě poměrně populárního trendu setkáváte častěji, než by vás napadlo.

Vysvětlení pojmu upcyklace

Upcyklace využívá materiál z vysloužilých věcí a odpadu k výrobě nových věcí vyšší hodnoty. Někdy jsou to výrobky užitečné, jindy jde o zajímavá umělecká díla, vždy je však jejich základem stará a již neužitečná věc a materiál z ní. Principem upcyklace tedy je přemýšlení, co by se dalo z dané věci ještě vyrobit místo jejího vyhození.

Kde všude se s upcyklovanými výrobky lze setkat?

Upcyklace na rozdíl od recyklace zatím neřeší ve větší míře problém s narůstajícím množstvím odpadu. Avšak přesto je zajímavá a pomalu se dostává do podvědomí lidí i u nás. Určitě jste už, ať jen na obrázku, nebo i ve skutečnosti, viděli nábytek z dřevěných palet, který je již nějakou dobu žhavým trendem. Tak právě toto je výborným příkladem toho, co se pod pojmem upcyklace skrývá. Je toho ale mnohem více, představme si například mozaikový obraz vytvořený z rozbitých keramických dlaždic nebo barevných sklíček, bytové doplňky vyrobené třeba z částí automobilu, taburet či dětská sedačka z PET lahví, květináč ze staré boty, lucerna nebo stojan na tužky z plechovky, kabelka ze starých džín… Upcyklací vzniká nábytek, doplňky do domácnosti, oblečení, módní doplňky a šperky, sochy, obrazy a další umění. Vše záleží pouze na představivosti a šikovnosti člověka, který se do takové tvorby pustí.

Od jedinců k průmyslu?

Jistě bychom dokázali najít mnoho příkladů upcyklace všude kolem nás, ať už jde o užitečné produkty nebo umělecká díla. Je to ale pořád především záležitostí jedinců – kutilů a umělců, kteří mají nápady a šikovné ruce. V USA a už i na západě Evropy se však pomalu začíná využívat tento trend i obchodně. Existují firmy, které se soustředí na výrobu produktů, především nábytku, vyrobeného z odpadu a ten pak prodávají. A nutno říci, že takové výrobky rozhodně nejsou nejlevnější. K průmyslové výrobě má však ještě upcyklace poměrně daleko.

Kovozoo – atrakce i zamyšlení

Krásným příkladem upcyklace je také originální Kovozoologická zahrada ve Starém městě u Uherského Hradiště. V areálu společnosti REC Group zabývající se zpracováním především kovového odpadu vznikla vskutku jedinečná podívaná, na návštěvníky tu čekají krásně zpracovaná zvířata z celého světa vyrobená kompletně ze starého šrotu. Osobně tuto Kovozoo doporučuji jako cíl výletu, stojí to za to. Nad mnohými výtvory budete skutečně žasnout a jistě vás návštěva přivede i k zamyšlení, co vše je možné dokázat, když se chce.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..