Co je to Wh a jak se s ní počítá?

Co je to Wh a jak se s ní počítá?

Ve vyúčtování energií se můžete setkat s tím, že se spotřebovaná energie udává ve Wh (GWh, MWh, kWh). Co to znamená a jak se s tím počítá?

rozvaděč

Je to strašně jednoduché

Stačí si uvědomit, co je to 1 W a jak se vlastně může zapsat. 1W = J (Joule) = 1Ws (wattsekunda). Ws běžného spotřebitele nezajímají, zajímají ho Wh. Co to znamená? Nutnost převést Ws na Wh. 1 hodina je složena z 3600 sekund. Tudíž, chcete-li Ws přepočítat na Wh, pak musíte Ws vydělit 3600, aby vám vyšla Ws ve Wh. No a protože Ws jsou příliš malé hodnoty, s kterými se běžně nepočítá, tak získanou hodnotu vynásobíme 3600 (hodina má 3600 s), abychom dostali reálnější údaje, tedy spotřebu za hodinu.

Ještě jinak, lépe a radostněji

Prostě si pamatujte, že spotřebič s příkonem 1W za hodinu spotřebuje 1Wh.

Příklad

Malá elektrická kamna (přímotop) mají na štítku uvedeno, že mají příkon 2.000 W. To znamená, že pokud budou kamna topit 24 hodin, spotřebují 24 * 2000 Wh = 48.000 Wh elektrické energie. Protože nám vyšlo velké číslo a pak také ceny se nejčastěji uvádějí v kWh, převedeme si výsledek na kWh. To se udělá tak, že hodnotu vydělíme 1.000 a dostaneme spotřebu el. energie 48 kWh. Při průměrné ceně 3.78 ,-Kč za kWh, pak za celodenní provoz přímotopu zaplatíme 181,- Kč (cena za kWh je průměrnou cenou pro domácnosti a odpovídá roku 2017).

Může vás zajímat: Jak zapojit zásuvku na 230V.

Zdroj:

https://cs.wikipedia.org/wiki/Watt
https://cs.wikipedia.org/wiki/Watthodina

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..