Těžit kryptoměny je docela lákavá představa, protože těžbou lze relativně levně vydělat docela zajímavé peníze. Tedy pokud budete mít štěstí, na výběr té správné kryptoměny, té, které půjde hodnota nahoru. Samotná těžba však zas tak snadná není, tedy alespoň v prvopočátku, když vybíráte správný hardware. Abyste při výběru grafické karty neudělali chybu a zbytečně tak nezvyšovali poměr vytěžené nepoužívané kryptoměny, vznikl následující článek obsahující převážně obecné rady.
Jak na ekonomicky výhodné těžení?
Správný výběr kryptoměny
Jako první důležitý krok je potřeba si určit, jakou kryptoměnu budete těžit. Totiž, ne každá kryptoměna je vhodná pro těžbu na grafické kartě. Nevhodné pro těžbu na GPU jsou takové kryptoměny, které lze těžit pomocí tzv. ASIC čipů. To jsou specializované čipy na těžbu kryptoměn. Díky své specializaci dosahují o několik řádů lepších výsledků než dosahují grafické karty. Vysoký výkon jim mimo jiné umožňuje výrazně ovlivňovat výkon sítě, podobně jako je tomu u většinových akcionářů, řídících firmy přes akcie. Těžaři, těžící na ASIC čipech jsou většinou profesionálové, kteří vybrané kryptoměně natolik důvěřují, že jsou ochotní do ASIC čipů investovat velké peníze.
Těžbu kryptoměn vždy považujte za vysoce rizikovou. Na jednu stranu můžete vytěžit dost peněz, na druhou stranu všechno prodělat.
Jako zástupcem kryptoměny, která se brání těžbě na ASIC čipech je Ethereum. Dělá to tak, že s postupem času vyžaduje pro těžbu čím dál více paměti.
Jaký parametr je u grafické karty nejdůležitější?
Těžba v domácích podmínkách je méně výhodná než pro profesionály. Proč? Protože grafické karty spotřebovávají elektrickou energii, kterou levněji získá firma s velkým odběrem, než obyčejný koncový zákazník. Proto je pro vás nejvíce důležité u grafických karet sledovat poměr výpočetního výkonu (Mh/s – Mega hash za sekundu) a spotřeby elektřiny. To platí i pro profesionála, avšak pro vás ještě víc.
Vybírejte takové grafické karty, které mají nejlepší poměr Výpočetního výkonu [Mh/s] ÷ Příkon [W].
Jednoduchý příklad. Pokud se budete rozhodovat mezi grafickou kartu s výpočetním výkonem 10 Mh/s a spotřebou 100 W a druhou s výpočetním výkonem 15 Mh/s a příkonem 200 W, je pro vás výhodnější použít pro výpočet tu první kartu. Tato karta jednak bude levnější a pak také pokud si pořídíte dvě, tak s celkovým příkonem karet 200 W uděláte výpočetní výkon 20 Mh/s. Na vstupu tak budete mít sice vyšší náklady, ale dále pak již vyšší příjem z těžby, než v případě druhé, více energeticky náročné kartě.
Vybírat GPU s nízkým příkonem má ještě jednu výhodu. A tou je snazší chlazení. To oceníte zejména pokud více karet zapojíte do mining RIGu (PC obsahující více GPU, která jsou pomocí riserů umístěny mimo základní desku), který dokáže vygenerovat docela dost odpadního tepla. Profesionálové toto odpadní teplo GPUček dále zpracovávají, ale to asi doma dělat nebudete. I když šikovný kutil si s odpadním teplem může třeba vyhřívat terárium.
Při výběru grafické karty nemusíte řešit počet stream procesorů, šířku paměti, architekturu GPU aj. Stačí si zjistit, jaký teoretický hashovací výkon karta dosahuje. Jediné co snad ještě stojí za preferování je velikost video paměti. Čím větší, tím zpravidla lepší.
Jak zjistit hashovací výkon grafické karty?
Hashovací výkon grafické karty pro vybrané kryptoměny lze zjistit ze speciálních webových stránek, specializující se na vaší vybranou kryptoměnu.
Má smysl kupovat speciální grafické karty určené jen pro těžbu kryptoměn?
To záleží na vás. Pokud chcete jen experimentovat, pak si na těžbu raději sežeňte klasickou herní kartu. Pokud to myslíte vážně, je lepší si pořídit speciální kartu. Ty dosahují lepšího hashovacícho výkonu, i když ne o moc. Dále jsou levnější a jsou určené pro provoz 24/7.
Nezapomeňte na dual mining a mining pooly
Dual mining je těžba dvou kryptoměn na jedné kartě. Dělá se to tak, že si vyberete jednu hlavní kryptoměnu a zjistíte si, která se k ní hodí jako druhá na těžbu. Například Ethereum vyžaduje hodně paměti, ale ne moc výkonu procesoru, zatímco třeba Siacoin to má obráceně. Je tedy tak možné těžit souběžně dvě kryptoměny s malým poklesem výpočetního výkonu.
Těžba v mining poolu je těžba, při které se virtuálně sjednotí výpočetní výkon od více těžařů, kteří pak dohromady vystupují jako samostatná jednotka. Díky tomu dají jakoby síti vyšší výkon a mají tak právo na větší kus koláče (mincí), který si mezi sebou rozdělí.