Kontingenční tabulky jsou silným a značně magickým nástrojem, který je poněkud přeceňovaný. Budete-li je umět, budete bráni v kolektivu jak pokročilí uživatelé Excelu. Nebudete-li je umět, nic se neděje, to co umí udělat, si každý zvládne udělat sám ručně, jen si s tím dáte více práce. Je-li vaší prací vyhodnocování tabulek a tvorba Power Pointových prezentací, stanou se kontingenční tabulky vaším skvělým pomocníkem, jenž vám značně ulehčí život.
Co je to vlastně kontingenční tabulka a k čemu je dobrá?
Kontingenční tabulka je statistický nástroj, využívaný k přehledné vizualizaci vzájemných vztahů dvou statistických znaků. K čemu jsou tedy kontingenční tabulky dobré? Například k tomu, že si z tabulky, v které si eviduje obchodník příjmy z prodaného zboží, může velmi snadno zjistit, kolik vydělal na ovoci, nebo jaké zboží dovezené z Číny nejvíce vydělalo. V zásadě se dá říci, že kontingenční tabulka umí z množiny dat získat výstup v podobě sumy hodnot, průměrné hodnoty, statistické odchylky, minima, maxima aj. statistických hodnot. Díky tomu jsou kontingenční tabulky velmi mocným nástrojem, jenž je schopný z velkých tabulek udělat smysluplné výstupy. Takže, to co byste dříve složitě počítali jako třeba průměrné hodnoty se nyní na „tři kliknutí“ vypočítá a případně vizualizuje (kontingenční grafy).
Jak vytvořit kontingenční tabulku?
Velmi snadno. Tabulku, kterou chcete zpracovat celou označte. Klikněte na záložku vložit a vyberte „Kontingenční tabulka“. Tím vytvoříte základní kont. tabulku, kterou si dle libosti zpracujte. Vždy když kliknete na vytvořenou tabulku, zobrazí se vám na pravé straně seznam polí kontingenční tabulky, které můžete přidávat, odebírat, filtrovat, měnit popisky sloupců aj. Práce s kont. tabulkami je velmi intuitivní, takže netřeba se více rozepisovat.
Jak vytvořit kontingenční graf?
V podstatě úplně stejně, s tím rozdílem, že nekliknete na tlačítko „kontingenční tabulka“, ale toto tlačítko rozkliknete (v novější verzi má kont. graf své tlačítko viz. obrázek níže) a vyberete z nabídky kontingenční graf. Nebo, máte-li již kont. tabulku hotovou, pak si ji kurzorem označte a vytvořte normální graf. Ten se automaticky změní v kontingenční graf, který se bude měnit dle aktuálních dat v tabulce.