Sacharidy jsou často skloňovány ve spojení se zdravou výživou a hubnutím, kdy jsou považovány přímo za nepřátele štíhlé linie. Je tomu ale opravdu tak? A co jsou vlastně sacharidy zač?
Co jsou sacharidy?
Sacharidy hrají významnou roli ve stravě člověka. Jsou základním zdrojem energie pro fungování celého organizmu a naše tělo se bez nich prakticky neobejde. Pokud je nemá k dispozici, musí si je vyrobit z bílkovin, protože například mozek a nervové tkáně využívají jako zdroj energie jedině je. Sacharidy mají více forem, pod tímto pojmem se skrývají všechny druhy cukrů a také škroby. Podle velikosti molekuly dělí na jednoduché a komplexní, pod tyto skupiny se pak řadí jednotlivé typy sacharidů. Všechny sacharidy se v trávícím systému rozkládají na glukózu a ta je prostřednictvím krve vstřebána a využita jako zdroj energie. Téměř všechny sacharidy se nacházejí ve stravě rostlinného původu.
Co jsou jednoduché sacharidy?
Mezi jednoduché cukry patří monosacharidy a oligosacharidy, které se skládají z 2-10 monosacharidových jednotek. K monosacharidům patří glukóza a fruktóza (ovocný cukr). Sacharóza (řepný a třtinový cukr), maltóza (sladový cukr) a laktóza (mléčný cukr) jsou oligosacharidy. Společnou mají kromě jednoduché molekulární stavby i sladkou chuť, pro které je všichni máme tak rádi.
Co jsou komplexní sacharidy?
Říká se jim také polysacharidy a patří sem hlavně škrob, glykogen (živočišný škrob, který funguje jako energetická zásoba) a celulóza. Tyto komplexní sacharidy tvořeny spojenými řetězci jednoduchých cukrů a jsou v přírodě velmi často zastoupeny. Jejich chuť není sladká.
Co je to glykemický index?
S příjmem sacharidů souvisí pojem glykemický index (GI). Jednoduše jde o údaj, jak rychle se sacharidy z potravy promění v trávícím traktu na glukózu, která se vstřebá do krve. Tato hodnota se vyjadřuje čísly a čím je vyšší, tím rychleji se zvedne hladina cukru v krvi. Nejvyšší hodnoty mají jednoduché sacharidy, glukóza má hodnotu 100, ale jsou i potraviny dosahující vyšších čísel. Nejde totiž jen o samotný obsah sacharidů, ale také vlákniny, tuků, kyselin či způsob zpracování. Potraviny s vysokým glykemickým indexem nejsou vhodné při hubnutí a ani v běžném jídelníčku nejsou příliš zdravé. Způsobí totiž, že po nich brzy dostanete hlad a také vyvolávají chuť na sladké, což přispívá ke zvýšené tvorbě tělesného tuku.
Sacharidy jsou nezbytné pro fungování našeho těla, proto je ani při snaze o hubnutí nelze z jídelníčku zcela vyloučit. Jen je potřeba vybírat si potraviny obsahující nejlépe komplexní sacharidy a těm jednoduchým se do jisté míry vyhýbat. Právě glykemický index potravin je v tomto výběru vhodným pomocníkem.