Co pes nebo kočka potřebuje před cestou do zahraničí?

Co pes nebo kočka potřebuje před cestou do zahraničí?

psí pasPokud chcete vzít svého psa, kočku, nebo fretku někam do zahraničí, což není žádný problém, pak budete muset před cestou zajistit několik drobností. Dále uvedené informace jsou platné pro Evropskou Unii. Při vycestování mimo EU se zeptejte buď svého veterináře, nebo na ambasádě příslušné země. Pojďme se tedy podívat na cestování vašeho čtyřnohého kamaráda po EU.

Vše co potřebujete jsou v zásadě tři věci. První z nich je čipování (tetování uznáno pokud bylo provedeno před 3. červencem 2011) – platí pro psa, kočku a fretku. Pokud svého miláčka nemáte očipovaného, je nyní nejvyšší čas tak učinit. Předpokládáme, že drtivá většina má již čip, takže tohle by neměl být problém. Dalším co budete potřebovat je „Pas zvířete v zájmovém chovu„. Pas vám vystaví veterinář. Platit byste za to nic neměli, pokud ano, tak pak jen symbolickou částku. V našem případě nás to nic nestálo. Pas následně nahradí očkovací průkaz zvířete, takže při dalších návštěvách zvěrolékaře budete dále používat jen pas. V zásadě je pas stejný jako očkovací průkaz s tím rozdílem, že má na sobě evidenční číslo, které se bude evidovat na Státní veterinární správě. Nebojte, registraci za vás vyřídí zvěrolékař. Poslední co budete potřebovat, je platné očkování.

Pro účely cestování se zvířetem se považuje očkování proti vzteklině za platné:
a.  21 dní po provedení očkování, které je podle vakcinačního schématu požadovaného výrobcem považováno za poslední pro základní očkování,
nebo
b.  ode dne přeočkování, pokud byla očkovací látka podána během doby platnosti předchozího očkování v zemi, kde bylo toto předchozí očkování provedeno. Toto přeočkování je však považováno za základní, pokud neexistuje veterinární doklad potvrzující předchozí očkování.

 

Pozor na mláďata

Mláďata se očkují až po 3 měsíci života. Pokud s nimi chcete vycestovat, tak se předem zeptejte svého veterináře, jestli je vůbec možné s tak mladým zvířetem do vybrané země vycestovat a za jakých podmínek. I v EU jsou země, které to neumožňují (Polsko, Francie, Itálie, Španělsko aj.).

Při vycestování více zvířat

Při cestování s více než 5 zvířaty v zájmovém chovu nebo při obchodování se zvířaty v zájmovém chovu musí být zvířata doprovázena veterinárním osvědčením, a dále potvrzením soukromého veterinárního lékaře, že 24 hodin před odesláním zvířat bylo provedeno klinické vyšetření a zvířata byla shledána v dobrém zdravotním stavu a jsou schopna přepravy do místa určení.

Zdroj: http://www.svscr.cz

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..