Co vyřídit před porodem a co po něm?

Těhotná žena s notebookemPřed porodem:

Prohlášení o určení otcovství

Týká se nesezdaných párů. V manželství je za otce vždy považován manžel, u nesezdaných párů je ale potřeba otcovství potvrdit na matrice. Jedině tak bude otec do rodného listu dítěte zapsán a to může mít případně i jeho příjmení. Můžete zajít na jakoukoliv matriku, vůbec nezáleží na místě trvalého bydliště. Dostavit se ale musíte oba dva a vzít sebou i vaše občanské průkazy, rodné listy a váš těhotenský průkaz. Dopředu si také připravte nejlépe obě varianty jména dítěte, zapisují se do formuláře. Na úřadě pak vypíšete formulář „Prohlášení o určení otcovství“, od kterého dostanete kopii. Tu si potom sebou vezmete do porodnice, kde ji po vás budou chtít, aby bylo možné vystavit rodný list dítěte. Pokud si toto nevyřídíte, bude mu samozřejmě rodný list vystaven také, ale bez uvedení otce dítěte. To pak můžete vyřídit i zpětně, ale takto dopředu je to jednodušší.

Pediatr

Ještě před porodem by jste rozhodně měly mít pro své dítě vybraného pediatra. Dopředu mu zavolejte, jestli přijímá nové pacienty, a nahlaste se. Nejspíš si zapíše vaše jméno a termín porodu a vy se mu znovu ozvete až při návratu z porodnice. Jméno lékaře, který dítě převezme do péče, po vás budou chtít pravděpodobně už v porodnici předtím, než vás propustí domů.

Registrace v porodnici

Pokud máte jasno, v které porodnici chcete rodit, dopředu si zjistěte, jestli tam není potřeba se zaregistrovat. Například v pražských porodnicích to totiž bývá běžné. V případě, že registrované nebudete a v porodnici budou mít v době vašeho příjezdu zrovna moc práce, mohou vás poslat jinam. To ale samozřejmě neplatí v akutním případě, kdy by porod už byl rozběhnutý.

Po porodu:

Návštěva pediatra

Vybranému dětskému lékaři by jste se měly ozvat nejpozději druhý den po návratu z porodnice. Někteří chodí na návštěvy k dítěti domů, jiní si matku s novorozencem zvou do své ordinace. Zpravidla tato návštěva však proběhne během několika málo dnů.

Rodný list

Rodný list dítěte vystaví vždy matrika, pod kterou spadá vaše porodnice. Ta matrice předala všechny potřebné podklady, stačí se tedy jen dostavit na úřad s občanským průkazem. Rodný list může vyzvednout i otec dítěte, pokud je tedy v tomto rodném listě zapsán. Termín, kdy bude asi rodný list hotový, vám nejspíš sdělí už v porodnici. Přesněji vám to pak jistě řeknou i po telefonu na matrice.

Zdravotní pojišťovna

Dítě náleží automaticky pod stejnou zdravotní pojišťovnu jako matka v době porodu. Přesto je nutné ho tam osobně nahlásit a to do osmi dnů po porodu. Zajděte na nejbližší pobočku vaší pojišťovny a vezměte si sebou váš občanský průkaz a rodný list dítěte. Pojišťovny mají sice termín osmi dnů na nahlášení, ale tolerují i menší prodlevu, protože ne vždy matrika tak rychle vystaví rodný list. Nedělejte si tedy hlavu s několika dny zpoždění, zároveň to ale neodkládejte, jakmile máte rodný list v ruce. I tuto povinnost za vás může vyřídit otec dítěte.

Nahlášení rodného čísla dítěte porodnici

Každá porodnice má svá pravidla a někde matrika vystavuje rodné listy tak rychle, že rodné číslo má porodnice k dispozici ještě dříve, než vás propouští domů. Pokud tomu tak ale není, je na vás, aby jste ho porodnici následně nahlásily. Na toto jistě budete důrazně upozorněny a je to opravdu důležité. Porodnice musí na toto rodné číslo vykázat péči o vaše dítě, aby ji pojišťovna proplatila. Pokud by jste jim jeho rodné číslo nedaly, mohli by částku za tuto péči vymáhat po vás. Nezapomeňte na to tedy!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..