Jak si vybrat správný fén na vlasy? Super průvodce světem fénů

Jak si vybrat správný fén na vlasy? Super průvodce světem fénů

Žena s fénemFén patří mezi základní výbavu většiny domácností a obzvlášť ženy se bez něj alespoň občas neobejdou. Pomůže vysušit vlasy, když člověk spěchá ven, dá se pomocí něj vytvarovat skvělý účes nebo třeba zvětšit objem vlasů. Jako majitelka dlouhých vlasů také potřebuji občas sáhnout po tomto praktickém pomocníkovi a můj starý přístroj už není to pravé. Je tedy čas vybrat si nový fén. Ale jak? Na trhu existuje nepřeberné množství fénů všech možných značek, typů, tvarů, barev, s doplňky i bez nich… Jak se v tom vyznat a podle čeho se při výběru řídit? Sepsala jsem rady, které jsem sama při nákupu využila.

Jaký typ fénu chcete?

Základní otázkou při výběru je to, jak často a za jakých okolností budete vysoušeč vlasů používat. Jsou tři základní kategorie – cestovní, klasické a profesionální fény. Pokud například chodíte plavat a chcete si nosit fén v tašce s sebou, určitě budete volit z první jmenované kategorie. Cestovní fény jsou menší, lehké, některé mají sklopnou rukojeť a praktické pouzdro.  Pro častější používání doma a vytváření různých vlasových kreací ale nejsou dostatečně výkonné. Profesionální  vysoušeče vlasů jsou velmi kvalitní, mají silný motor, vysoký tlak vzduchu, větší počet nastavitelných teplot vzduchu, rychlé přepínání mezi horkým a studených vzduchem a další pomocníky, avšak jejich velkou nevýhodou pro domácí použití je vysoká pořizovací cena, obvykle v řádu několika tisíc korun. Volbou pro běžné používání jsou tedy klasické fény na vlasy. A jaké vlastnosti by měly splňovat?

Ideální příkon

Na výkonu motoru závisí síla proudění vzduchu, čímž je jasné, že čím vyšší příkon, tím rychleji budou vlasy suché. Minimum by mělo být alespoň 1700 Wattů, ale jen v případě, že máte kratší a jemné vlasy. U dlouhé, husté hřívy je ideální příkon 2000 Wattů, jinak ji budete sušit celou věčnost. Občas je ale potřeba výkon regulovat, proto bývá nastavení alespoň dvou různých rychlosti foukání vzduchu u dobrých fénů už samozřejmostí.

Funkce nastavení teploty

Fény mají různou maximální teplotu a tu je dobré vybírat podle typu svých vlasů. Pro jemné vlasy není vhodná maximální teplota vyšší než 130°C, protože se pak přesušují a poškozují. Pevné a nepoddajné vlasy v pohodě snesou teplotu až do 200°C. Určitě by i tady neměla chybět možnost nastavení teploty podle své potřeby a to alespoň na dvě různé teplotní hladiny, u lepších fénů bývají i tři. Velmi vhodným doplňkem je tlačítko pro okamžitý studený vzduch pro konečné dotvarování účesu. Neměla by chybět ani pojistka proti přehřátí.

Užitečné technologie

Jednou z věcí, kterou jistě oceníte, je funkce ionizace. Ta na základě působení záporných iontů způsobuje, že se kapky vody rozpadají na menší, které se rychleji vypařují. Tím se nejen zrychlí celý proces vysoušení, ale také se zabrání elektrostatickému výboji, takže vám vlasy nebudou neposlušně poletovat do všech směrů. Navíc se tolik nevysuší, naopak se hydratují jejich vlasové váčky, takže vlasy jsou ve výsledku lesklejší a účes působí uceleným dojmem. Nejlépe fungují keramicko-turmalínové destičky, které si poradí s uhlazením a narovnáním vlasů všech typů.

Ergonomie a váha

U fénu je důležité nejen to, jak funguje, ale také jak se vám s ním pracuje. Pokud si pořídíte přístroj vážící třeba i dvě kila, s rukojetí tak tlustou a kluzkou, že ji sotva udržíte v ruce, a tlačítky z dosahu vašich prstů, je téměř nemožné jej v pohodě používat. Pro pohodlnou práci je ideální váha vysoušeče do půl kilogramu a délka přívodního kabelu kolem dvou metrů, příjemný je otočný kloub kabelu. Velmi důležité je, aby vám rukojeť fénu dobře seděla v rukou a bez problémů se vám fén předával z ruky do ruky. Rukojeť by měla mít nejlépe protiskluzovou úpravu z důvodu bezpečnosti fénu i vaší. Co se týče tlačítek, zkuste si, zda se vám všechna pohodlně ovládají jednou rukou. Užitečné je poutko k zavěšení, díky tomu se dá fén skladovat v koupelně pěkně po ruce.

Příslušenství fénu

Můžete si pořídit buď samotný vysoušeč, nebo zvolit přístroj doplněný různým příslušenstvím. To je dobré vybírat opět podle typu vlasů. Pokud máte jemné vlasy, kterým potřebujete dodat objem a chcete je jemně zvlnit, užijete určitě difuzér. Ten umí vlasy vytvarovat, přirozeně zvlnit a opticky zvětšit jejich objem. Pro vytvoření bohatého účesu je dobrý i kartáč pro zvětšení objemu, který se používá při prosoušení vlasů. Pro načechrání a zvlnění vlasů slouží také ondulační tryska. Oproti tomu zkrotit kudrny pomůže narovnávací kartáč, který pomůže při prosoušení vytvořit přirozeně hladký a rovný účes. Úzká tryska pak díky přesnému zacílení proudu vzduchu pomáhá dokončit požadovaný tvar účesu. Při výběru je tak jen na vašem posouzení, co vše by se vám mohlo hodit.

Cenová hladina

Při rozhodování, kolik do nového fénu budete investovat, byste se měli řídit tím, jak často a na co vše jej budete používat. Pokud s ním jen občas potřebujete dosušit mokré vlasy před odchodem z domu, stačí vám pravděpodobně obyčejný přístroj bez velkého příslušenství, který se dá pořídit kolem 300 Kč. Za zhruba 500 Kč už budete mít kvalitní přístroj, se kterým zvládnete všelijaké vlasové kreace. Do 1 000 Kč pak již máte na výběr z řady renomovaných značek a fénů s vyšším výkonem a širší výbavou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..