Frutariánství – zdravý životní styl nebo bláznovství?

jablka

Většina lidí se setkala s pojmy vegetariánství nebo veganství. Vegetariáni nejedí živočišné produkty, kvůli kterým muselo být jakékoliv zvíře zabito, tedy především maso, sádlo nebo želatinu. Vegani jsou pak striktnější vegetariáni, protože odmítají veškeré zvířecí produkty, tedy například i mléko, vejce, med a podobně. Ještě přísnější formou veganství je frutariánství (nebo také fruitariánství, fruktariánství  či fruktoriánství). Lidé přiklánějící se k tomuto stylu stravování jedí pouze ovoce, semena, ořechy a další plody.

Proč jíst jen plody?

Hlavní myšlenkou frutariánství je chápání rostliny jako živého organizmu, který také trpí. Proto se konzumují pouze plody, které jsou zralé a jdou od rostliny snadno oddělit, aby se jí neublížilo. Ti nejpřísnější frutariáni jedí jen ty plody, které samy z rostliny spadly na zem. Pokud není možnost vypěstovat si vše na vlastní zahradě, mělo by jít alespoň o bio produkty.

Co vše se smí jíst?

Hlavní složkou stravy je ovoce. Mělo by být zralé a nejlépe lokální, protože to dovážené se trhá ještě nezralé. Obsahuje potom daleko méně vitamínů a dalších důležitých látek. To je ovšem docela problém, hlavně v zimních měsících, proto bývá často součásti jídelníčku i některé dovážené exotické ovoce. Frutariáni nejčastěji konzumují jablka, hrušky, hrozny, melouny, banány, pomeranče, mandarinky, manga a podobně. Někteří přidávají občas i zeleninu, třeba rajčata, okurky nebo dýně. Dále se smí jíst ořechy a semena, med či olivový olej.

Výhody frutariánství

Zastánci tohoto stylu by jistě vyjmenovali mnoho výhod, některé jsou jisté, o jiných by se dalo pochybovat. Tak tedy největší výhodou je nejspíš výborná chuť lahodného ovoce, která všem jeho milovníkům vyhovuje. Konzumovaná strava je také lehká a dobře stravitelná, navíc není třeba ztrácet čas vařením. Dieta působí detoxikačně, což vede k vyčištění organizmu a k možnému zlepšení některých onemocnění. A samozřejmě je také velmi pravděpodobné, že se rychle dostaví hubnoucí účinek. Pozor ale na jo-jo efekt.

Nevýhody frutariánství

Pro většinu lidí však převládají mínusy, které tato dieta má. Co se týče praktické stránky, je poměrně drahou záležitostí, navíc bývá problém s dostupností kvalitních surovin. Po nějaké době se také dost pravděpodobně neustále stejné ovoce člověku přejí, ať je sebelahodnější. Mnoho lidí pak odradí nepochopení okolí, protože tento styl života je přece jen dost neobvyklý. Ze zdravotního hlediska je výrazným problémem jednostranné zaměření stravy, kdy člověku začnou chybět bílkoviny i některé důležité minerály a vitamíny, což může vést k onemocněním z jejich nedostatku. A pro organizmus není příliš pozitivní ani vysoký obsah fruktózy ve stravě. Lékaři a odborníci na stravu proto této dietní cestě nejsou příliš nakloněni.

Pokud chcete frutariánství vyzkoušet, chce to velké odhodlání. Přesto se nedoporučuje držet se tohoto stravování moc dlouho. A už vůbec by to neměli zkoušet nemocní lidé, těhotné a kojící ženy nebo děti. I pro zdravé jedince lze frutariánství doporučit spíše jako krátkodobou detoxikační dietu, než jako zdravý životní styl.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..