Jak a kdy poznám, zda je mé dítě pravák nebo levák?

Jak a kdy poznám, zda je mé dítě pravák nebo levák?

Chlapec, který píše rukou do sešitu Není tomu ještě tak dávno, co byla levorukost považována za něco špatného a leváci platili za méně inteligentní lidi. Proto byli jako děti násilím přeučováni a u části z nich to zanechalo neblahé následky na jejich psychice. Tato doba je už naštěstí pryč a dnes je pro leváky život téměř stejně snadný jako pro praváky. Každého rodiče ale stejně zajímá, jak je na tom jejich dítě. 

Kdy se dá určit preferovaní jedné ruky?

Většinou někdy mezi 12 měsíci až pěti lety věku dítěte. U dětí do zhruba dvou let věku se ale nedá s úplnou jistotou určit, zda budou praváci či leváci. Jsou sice děti, které už kolem prvního roku preferují pouze jednu dominantní ruku, ovšem častěji se u nich střídají tato období s obdobím, kdy zase používají obě ruce stejně. Souvisí to s postupným dozráváním nervové soustavy a jednotlivých hemisfér mozku, které právě toto určují. Kolem třetího roku pak už většinou dochází k tomuto vyhranění, ovšem někdy ani u předškolních dětí není rodičům pořád jasné, jestli tíhnou k praváctví nebo leváctví. Pak už je dobré navštívit psychologa, který to různými testy dokáže odhalit. Při nástupu do školy by měly být tyto preference jasné, aby se začalo s nácvikem písma tou správnou dominantní rukou.

Jak to u dítěte poznám?

Jedině pozorováním. Dívejte se, do které ruky bere lžičku, pastelku, později nůžky a podobně. Pokládejte mu tyto předměty nejlépe doprostřed stolku před něj nebo je podávejte tak, aby se samo rozhodlo, kterou rukou je uchopí. Nedivte se ale, pokud se tato dominance jedné ruky u dítěte mění prakticky ze dne na den. Zřejmě ještě není dostatečně vyhraněné. Obzvlášť babičky a dědečkové jako starší generace mají tendence dítěti vše dávat zásadně do pravé ruky a opravovat ho, pokud si předmět vezme do levé, aby se to nenaučilo špatně. Ovšem toto nemá smysl, praváctví nebo leváctví je vrozené, ne naučené. To už by potom šlo právě o to přeučování, které není vhodné.

Co když je dítě opravdu levák?

Jste doma všichni praváci a nevíte si rady se svým levorukým dítětem? Vždyť není zas tak rozdílné. Snažte se mu ale přece jen trochu ulehčit pozici tím, že mu podle jeho potřeb uspořádáte jeho skříň či stůl. Také při učení dovedností jako je například zavazování tkaniček musíte být trpělivější. Když mu něco ukazujete tak, jak jste vy jako praváci zvyklí, ono to vidí obráceně. Zkuste si tedy představit vaši levorukost a pak se pusťte do učení dovedností. Dnes už je na trhu k dostání spousta věcí uzpůsobených přímo pro leváky, od školních pomůcek až po vybavení kuchyně. Nebojte se tedy, že by vaše levoruké dítě bylo v životě nějakým způsobem handicapováno. Naopak o levácích se traduje, že mají velkou fantazii a jsou tak vlastně obdarováni.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..