Jak a s čím pít čaj?

Začněme s otázkou, jak pít sypaný čaj?

V zásadě žádná správná odpověď neexistuje. V různých částech světa jej lidé pijí různě. A pokud si myslíte, že jste „čajový barbar/ka“, pak vězte tomu, že v Číně si lidé na venkově čaj dělají do klasických zavařovacích sklenic, v kterých čaj louhují tolikrát dokola, že po posledním zalití již téměř nic nevylouhují. Aby čaj mohli nosit s sebou, mají sklenici uzavřenou víčkem. Takže ať popíjíte čaj jak chcete, určitě na tom vašem způsobu nebude nic špatného. V našich končinách je asi jediný problém, který je třeba vyřešit, s čajovými lístky. Ty lze odfiltrovat různými, ať už kovovými,  plastovými,  bambusovými  sítky, nebo třeba bavlněným filtrem na čaj.

Rozhodně vám doporučuji udělat si čaj nějak zvláštněji. Zkuste si na čaj vyhradit konkrétní hrneček a konvičku, která vám pomůže při pití čaje navodit tu správnou náladu. Uvidíte, že se pak z pití čaje stane malý obřad, které vám naladí správnou čajovou náladu.

S čím pít čaj?

Na tuto otázku je také ne jednoznačná odpověď. V Británii pijí silný čaj s cukrem a mlékem, které v Irsku nahrazují smetanou. V Mongolsku a blízkém okolí se setkáte s čajem, který bude obohacen o tučné, pravděpodobně jačí, mléko, do kterého se ještě přidá mouka, máslo apod. V Rusku si do čajového nápoje budou dávat džem, cukr, alkohol, mléko aj. Jako další pěkný příklad může být indický čaj Masala chai, což je černý čaj smíchaný s kořením (cardamon, mléko, černý pepř, skořice). Skutečně je jen na vás, s čím si svůj čaj vychutnáte. Snad jen ortodoxní čajomilci pijí svůj oblíbený čaj neochucený o nic, co by mohlo nějak zkreslit jeho chuť. To popravdě celkem chápu, protože ortodoxní čajomilec za svůj pečlivě vybraný čaj často dává velké částky, které se mohou pohybovat i v tisících korunách za 100 gramů čaje, takže je to celkem pochopitelné.

Zcela běžně se do čajů přidává mléko, které dokáže zjemnit třeba takový Earl Grey, nebo med, třtinový cukr, citron, máta aj.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..