Jak je to s volnem na pohřeb?

Jak je to s volnem na pohřeb?

jezis-bw-250pxPravidla pro poskytování volna stanovuje zákon č. 262/2006 Sb., zákoníku práce v příloze, kde je uvedeno následující.

Pracovní volno s náhradou mzdy nebo platu se poskytne

  • 2 dny při úmrtí manžela, druha nebo dítěte a na další den k účasti na pohřbu těchto osob,
  • 1 den k účasti na pohřbu rodiče a sourozence zaměstnance, rodiče a sourozence jeho manžela, jakož i manžela dítěte nebo manžela sourozence zaměstnance a na další den, jestliže zaměstnanec obstarává pohřeb těchto osob,
  • nezbytně nutnou dobu, nejvýše na 1 den, k účasti na pohřbu prarodiče nebo vnuka zaměstnance nebo prarodiče jeho manžela nebo jiné osoby, která sice nepatří k uvedeným fyzickým osobám, ale žila se zaměstnancem v době úmrtí v domácnosti, a na další den, jestliže zaměstnanec obstarává pohřeb těchto osob.

V jednoduchosti řečeno. Máte tři nárok na tři dny volna, pokud se jedná o pohřeb vašich nejbližších (manžel, manželka, druh, družka, dítě).

Pokud pohřbíváte někoho z dalších rodinných příslušníků (rodiče, sourozenci, babička, dědeček, tchán/tchyně, švagr/švagrová, snacha nebo zeť), máte nárok na 1 den volna, pokud jdete jen na pohřeb. Pokud pohřeb zařizujete, máte nárok na další jeden den volna.

Dále můžete dostat až na jeden den volno v případě pohřbu zemřelého, který s vámi není, nebo je jen velmi vzdáleně příbuzný. To platí pouze v případě, že v době úmrtí sdílíte se zemřelým společnou domácnost.

 

Pohřeb spoluzaměstnance

Pracovní volno s náhradou mzdy nebo platu se poskytne na nezbytně nutnou dobu zaměstnancům, kteří se zúčastní pohřbu spoluzaměstnance; tyto zaměstnance určí zaměstnavatel nebo zaměstnavatel v dohodě s odborovou organizací.

Nutně to tedy neznamená, že máte automaticky nárok na pracovní volno. Musíte se nejdříve domluvit se zaměstnavatelem. Ten pokud je rozumný, vám den volna na pohřeb poskytne.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..