Strie jsou kosmetickým problémem, který může zejména ženy dost potrápit. Ty by konec konců o striích mohly vyprávět. Během těhotenství se strie často objevují a pokud s nimi žena dopředu nepočítá, mohou se strie stát nepěkným kožním problémem.
Co jsou strie?
Jedná se o kožní pajizvy, délky od centimetrů až třeba po 1 metr, které vznikají příliš velkým namáháním kůže, v které pod povrchem popraskají elastická vlákna. Barva strií může být od tmavě červených, až po téměř bílé.
Strie se nevyhýbají ženám ani mužům. Dokonce i mladí lidé s pružnou kůží mohou mít strie.
Kdy strie vznikají?
Jak již bylo uvedeno, strie vznikají při nadměrném namáhání kůže. K tomu může dojít při rychlém nárůstu podkožního tuku, při těhotenství, při nadměrném posilování, podpořené přípravky na rychlý růst svalové hmoty apod.
Vznik strií je ovlivněn také dědičností. Kdy určití jedinci mohou mnohem snáze výskytem strií trpět.
Velký vliv na výskyt strií má také věk. S narůstajícím věkem totiž klesá elastičnost kůže.
Dá se striím předcházet?
Ano, striím lze předejít. Vyvarováním se obezity, dostatečným a pravidelným doplňováním tekutin, správnou životosprávou, promazáváním hydratačními krémy a přírodními tělovými oleji. V neposlední řadě pak také masírováním kritických partií pokožky (břicho, nohy, zadek).
Na strie by měly myslet zejména ženy, které čeká těhotenství. Ty by měly již z kraje těhotenství promazávat pokožku speciálními přípravky. Pokud vás totiž pokožka začne svědit, může být již docela pozdě. Pokud nevíte, které přípravky vám pomohou, navštivte lékárnu, nebo svého lékaře, který vám poradí.
Těhotné ženy by měly také nosit vhodné podprsenky, které zajistí dostatečnou odporu pro psa, která se v těhotenství nalévají mateřským mlékem.
Jak se zbavit strií
Přestože zbavit se strií je takřka nemožné, lze je do určité míry potlačit. Určitě vám pomohou prokrvující masáže, lymfodrenáže, promazávání postižených partií speciálními krémy, dostatečný příjem tekutin a dodržování životosprávy.
Od strií vám také může pomoci tzv. mikrodermabraze. Ta spočívá v obrušování povrchu kůže (epidermis) pomocí různých technik, například diamantovou mikrodermabrazí.