Přestože moderní medicína běží mílovými kroky kupředu a přináší nové léky na všechny možné neduhy, mnoho lidí se stále častěji obrací k alternativním způsobům léčby. K nim se řadí i homeopatie, léčebná metoda, která vychází z léčení podobného podobným. I když jde o kontroverzní metodu, jejíž účinky nebyly zatím s přesností věděcky prokázány, na její fungování nedá dopustit celá řada pacientů i lékařů, kteří ji praktikují.
Co je homeopatie?
Název této léčebné metody je složen ze dvou řeckých slov – homol (podobný, stejný) a pathos (nemoc, bolest, vášeň). Za vznikem moderní homeopatie stojí německý lékař Samuel Hahnemann, který ji podrobně popsal ve své knize z roku 1810. Sám na sobě metody léčby a účinků různých látek testoval a vycházel při tom ze znalostí antických léčitelů, středověkého herbářství i alchymie. Objevil princip zákonu podobnosti, který znamená, že látka, jež je schopna u zdravého člověka vyvolat symptomy podobné nemoci pacienta, bude umět i tuto nemoc léčit. Látky obsažené v homeopatických lécích mají především vyvolat reakci těla a jeho imunitního systému, aby začal s nemocí bojovat. Na podobném principu je založeno i očkování, kdy se také tělo vyprovokuje k obranné reakci a vytvoření imunitních látek, jen u homeopatie toto není tak agresivní. Homeopatika neobsahují žádné škodlivé látky a při správném užívání nemají žádné vedlejší účinky, na organizmus působí velmi jemně. Homeopatie klade velký důraz na individualitu pacienta a všechny symptomy jeho nemoci.
Z čeho a jak se homeopatika vyrábějí?
Homeopatika se vyrábí z látek rostlinných, živočišných i minerálních. Občas jsou použité látky docela překvapivé, mohou to být například i hadí a hmyzí jedy, výtažky z vnitřností živočichů a podobně. Matečná tinktura s účinnou látkou se dále ředí, tento proces se nazývá potencování. Většinou se používá poměr účinné látky a rozpouštědla 1:100, to se u konečného léku uvádí jako CH. Číselná hodnota CH pak udává, kolikrát toto ředění bylo opakováno. Paradoxně u homeopatik platí, že čím vyšší počet zředění, tím je lék účinnější, proto jsou volně v prodeji léky do 30 CH, ale s vyššími hodnotami potence je již musí předepsat lékař homeopat. Kromě toho se při ředění lék intenzivně protřepává, čímž se dynamizuje. Vyšší ředění je terčem kritiků homeopatie, protože v některých lécích tak nezůstane ani jedna molekula původní účinné látky. Přesto tam podle homeopatů zůstává energetická stopa této látky, která je také účinná. Toto ale prakticky nejde vědecky prokázat.
Musí být homeopat lékařem?
Podle právních předpisů České republiky nemusí homeopatii praktikovat pouze lékař, ale i člověk bez medicínského vzdělání. Záleží tak na každém pacientovi, na koho se obrátí. Určitě je ale dobré dát alespoň na doporučení předešlých spokojených pacientů a svůj dojem. Odborní lékaři v některých případech brojí proti homeopatům bez lékařského vzdělání, protože podle nich nemusí vždy umět dostatečně odhadnout vážnost nemoci. Léčba homeopatiky nezvládne vše a někdy je oddalování klasické léčebné metody spíše na škodu. Například u rakoviny, která by nebyla včas odhalena, může vést toto oddálení až k tragickým koncům. Takový homeopat by ani neměl nikdy doporučit vysazení léků, které pacient musí podle svého lékaře užívat.
Jak se volí správný lék a ředění?
Homeopatika zvolí odborník na základě posouzení všech příznaků, které nemocný uvádí. Může se tak stát, že různí lidé dostanou na stejné onemocnění rozdílnou léčbu, protože každý člověk může mít poněkud odlišné symptomy. Homeopatika se dělí na na jednosložková, která jsou používána na konkrétní příznaky, a vícesložková, jež účinkují na širší škálu příznaků. Léky se vyrábějí ve formě sirupů, tablet, mastí, čípků, roztoků nebo asi nejznáměji jako kuličky, které se rozpouštějí v ústech a vstřebávají sliznicemi. Homeopatika je třeba vždy užívat podle doporučení. U nižších hodnot řešení sice předávkování nehrozí, ale u těch více potencovaných se mohou při nesprávném dávkování objevit nepříjemné projevy. I tak ale nehrozí žádné vážné a trvalé poškození.
Homeopatické léky jsou vhodné pro všechny věkové kategorie, od novorozenců po seniory. Pokud chcete zkusit alternativní léčbu, není důvod, proč se neobrátit na odborníka homeopata, který vám doporučí léčbu na váš konkrétní problém.