Polopatě – jak probíhá oddlužení?

Euro bankovkyOddlužení je jiné slovo pro osobní bankrot (úpadek), který je určen pro fyzické osoby (obyčejní lidé a podnikající fyzické osoby). Návrh na oddlužení (musí být spolupodepsané manželem, nebo manželkou) musí podat dlužník výhradně sám (nikdo jiný návrh za vás nemůže podat) spolu s insolvenčním návrhem. Je-li podán insolvenční návrh věřitelem, pak má dlužník 30 dnů na to, aby na nastalou situaci reagoval – o nastalém stavu se dlužník dozví od soudu.

Návrh na oddlužení musíte podat na předepsaném formuláři.

V momentě kdy je zahájeno insolvenční řízení, je dlužníkovi přidělen insolvenční správce, a věřitelé na něj již nemohou. Ti se pouze musí přihlásit o své pohledávky, z kterých musíte nadále splatit minimálně 30% z jejich výše. Informace o probíhající insolvenčním řízení jsou veřejné a najdete je v insolvenčním rejstříku.

Následně se provede soupis majetku, který umožňuje-li to insolvenční zákon, bude použit pro uhrazení závazků. Nebojte se střechu nad hlavou vám nikdo nesebere. Pokud by váš majetek na uhrazení dluhu nestačil, bude s vámi sepsán splátkový kalendář na dobu 5 let. Pokud vás zajímá kolik budete splácet, můžete využít oficiální splátkové kalkulačky ministerstva financí.

Tolik v jednoduchosti k oddlužení. Celá problematika je samozřejmě mnohem složitější. Máte-li otázky, klidně se ptejte v diskuzi pod článkem.

Tip: Hodně dobrých informací najdete na webu Justice.cz.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..