Jak na sdílení souborů v Ubuntu?

Jak na sdílení souborů v Ubuntu?

Logo UbuntuPřestože je Ubuntu poměrně uživatelsky přívětivé, tak určité věci je přeci jen komplikovanější nastavit. K těm ne úplně intuitivním záležitostem patří i sdílení souborů, které chcete zpřístupnit pro Windows. Pojďme se na to podívat.

Samba

Sdílení má na starosti program se jménem Samba. Pokud jí nemáte nainstalovanou, tak jí nainstalujte v Ubuntu přes terminál pomocí příkazu: sudo apt-get install samba

Pracovní skupiny

Předně je potřeba mít na Windows i Ubuntu sjednocené pracovní skupiny. Pokud jste je nikdy neměnily, tak budete mít nastavené defaultní skupiny, které jsou jak na Linuxu, tak i ve Windows WORKGROUP. Pokud ano, tak je potřeba je sjednotit.

Pracovní skupiny ve Windows

 • Zmáčkněte klávesovou zkratku Win+E – otevře se průzkumík
 • Klikněte pravým tlačítkem na ikonu Tento počítač a vyberte z menu Vlastnosti
 • Dále v otevřeném okně klikněte na Upřesnit nastavení systému
 • Klikněte na záložku Název počítače a tlačítko Změnit
 • Přejmenujte pracovní skupinu, vše potvrďte a restartujte PC

nazev-pc-windows

Pracovní skupina v Ubuntu

 • Spusťte terminál
 • zadejte příkaz  sudo gedit /etc/samba/smb.conf a zadejte vaše heslo
 • V sekci Global setting je hned první položka workgroup – tu přejmenujte a vše uložte
 • restartujte sambu sudo restart smbd

nazev pc v Ubuntu

Pokud chcete zobrazit všechny sdílené položky, pak v terminálu zadejte příkaz sudo testparm. Po spuštění příkazu zmáčněte Enter a dojde k vypsání sdílených položek.

Nastavení uživatelů

Pokud již testujte sdílení a pořád se nemůžete přihlásit ke sdílené složce, pak věřte, že problém je v tom, že nemáte nastavené uživatele. Bohužel, je to tak, je jedno kolik a jaké máte nastavené systémové uživatele, když nebudou nastavené v Sambě, jako by neexistovali. Na tohle pozor! Uživatele nastavíte pomocí příkazu:

sudo smbpasswd -a UZIVATEL

Za UZIVATEL si dejte vaše uživatele, pod kterými se chcete přihlašovat a nastavte si heslo. Podotýkám, že toto nastavení bude v Sambě, ne v systému.

Nastavení sdílení v Ubuntu

Nyní je to již snadné. Spusťte si průzkumníka (Nautilus) a najděte to co chcete sdílet. Dále na to klikněte pravým tlačítkem a vyberte z menu položku Sdílení přes místní síť. Dále klikněte na Sdílet tuto složku a pak Povolit ostatním vytvářet a mazat soubory v této složce (pokud to chcete) a vše potvrďte.

Toť vše. Nyní ve Windows zkuste otevřít sdílené adresáře. Pro přihlášení zadejte následující login PC\USER a za PC zadejte název vašeho PC s Ubuntu a za USER dejte login nastavený přes smbpasswd.

sdílení v Ubuntu

 

2 thoughts on “Jak na sdílení souborů v Ubuntu?

 1. Hele je to bezvadnej postup, delam to presne tak a opravdu to funguje. Jen kdyz ten kompl s Ubuntu restartuju tak musim znovu v tom pruzkumniku (nautilus) zakliknout jaky slozky se maji sdilet. To bych strasne rad nekam zadal nafurt. Slo by to?
  Diky predem

  1. Nebude problém v tom restartu? Já jsem normálně vypnul komp s ubuntu a po novém spuštění si nautilus vše pamatuje.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..