Ne vždy vše dopadne, tak jak bychom si přáli a občas se stane, že si dva lidé, kteří se milovali, už nemají co říct a navzdory společným zážitkům a vzpomínkám se rozcházejí. Pokud spolu žili jen tak na psí knížku, je rozchod poměrně jednoduchý, složitější je to s rozvodovým řízením manželů.
Rozvodem se člověk ocitá ve složité životní situaci, je náročný psychicky a často se objevující pocity selhání umocňuje ještě nutný úřednický maraton, jenž udělá definitivní tečku za manželstvím.
To, jak dlouhý a bolestný rozvod bude, závisí v první řadě na dohodě obou manželů. I přes vstřícnou domluvu se některým věcem nevyhnete.
Ještě před tím, než se pustíte do vyplňování rozvodových papírů a hledání schopného právníka, byste měli celou situaci znovu zvážit. Rozvod je nezvratitelný krok, který se dotkne nejen manželů, ale také jejich dětí, potažmo rodiny i přátel.
Pokud jste přesvědčeni, že rozvod je jedinou cestou, jak se dostat z krize, čeká vás maraton po úřadech. Pojďme si ho společně projít.
Se žádostí o rozvod musíte na soud
V první řadě vás čeká cesta na okresní soud, do jehož kompetence podle posledního společného bydliště spadáte. K podání žádosti o rozvod musíte mít vyplněný formulář žádosti o rozvod, která musí splňovat stanovená kritéria. Její vzor jistě najdete na
internetu ke stažení zdarma. Žádost můžete podat sami bez advokáta. Podání žádosti však není zdarma a zaplatíte za ni 2.000 korun.
Současně se žádostí o rozvody byste měli podat návrh na úpravu výživy nezletilých dětí, pokud je tedy máte. Ve všech směrech platí, že je lepší, když se s partnerem na rozvodu i péči o děti domluvíte. Ušetříte si tak zbytečné soudní tahanice, protože pokud se na výchově nedomluvíte sami, rozhodne za vás soud. Teprve poté, co se upraví péče o děti, může být manželství rozvedeno.
Také se nevyhnete dělení majetku. V ideálním případě byste měli majetkové vypořádání přiložit k žádosti o rozvod. S majetkovým vypořádáním vám pomůže advokát nebo notář. Pokud patřily do vašeho společného majetku také nějaké nemovitosti, budete muset s vypořádáním zamířit i na katastrální úřad.
Pokud se nedomluvíte jako dva dospělí lidé, opět to za vás bude muset udělat soud a rozvod se může v závislosti na výši vašeho majetku opět protáhnout.
Aby vám soud dal prostor jít si každý vlastní cestou a vaše manželství rozvedl, musíte splnit ještě několik dalších podmínek. Tou hlavní je skutečnost, že je váš vztah nenapravitelně rozvrácen.
Jak vyřešit hypotéku v případě rozvodu?
Sporný či nesporný rozvod
Česká legislativa zná ve své podstatě dva druhy rozvodu – nesporný a sporný. Velmi zjednodušeně by se dalo říct, že nesporný rozvod vás čeká v případě, že se se svým téměř expartnerem domluvíte na podmínkách. Pokud však jeden z vás o rozvod nestojí,
čeká vás rozvod sporný, který znamená jediné, mnohdy velmi dlouhé, stresující a únavné soudní tahanice o majetek, potažmo děti.
V případě, že se na rozvodu domluvíte, nemáte zcela vyhráno a musíte splnit některé další požadavky. Vaše manželství trvalo více než jeden rok a více než půl roku spolu nežijete. Taktéž se musíte před opatrovnickým soudem domluvit na výchově společných nezletilých dětí a rozdělit si majetek. Pokud tohle zvládnete, máte velkou šanci, že soud vás nebude dlouho trápit a výše manželství velmi rychle rozvede.
V případě sporného rozvodu budete muset zatnout zuby a obrnit se trpělivostí. Výjimečné totiž nejsou tahanice, které trvají i více než rok. Soud totiž musí prozkoumat příčiny, proč k rozvodu dochází. A vy i váš partner budete muset svá tvrzení o nefunkčnosti vašeho manželství dokázat. Soud si může předvolat i svědky, které vaše tvrzení vyvrátí nebo potvrdí. Pokud se k tomu přidají neshody ohledně majetkového vyrovnání a budoucí výchovy dětí, stává se z rozvodového řízení opravdu běh na dlouhou trať.
Předmanželská smlouva anebo dvakrát měř, jednou řež
Podstatně snazší situaci mají manželské páry, které růžové brýle sundali již za svobodna a uzavřeli mezi sebou předmanželskou smlouvu. Názory na ní se v naší společnosti různí, nicméně vzhledem k tomu, že rozvodem končí téměř každé druhé manželství, stojí její sepsání za zváženou. Předmanželskou smlouvu mezi sebou často uzavírají lidé, kteří jsou si ekonomicky nerovní. Předmanželská smlouva upravuje společné jmění manželů a velmi často ji uzavírají podnikatelé nebo majitelé společností. A jejich cílem není jen, řečeno s trochou nadsázky, ochránit svůj budoucí majetek, ale také novou rodinu třeba před následky
špatných investic a dluhů.
Jakmile si projdete celým rozvodovým martýriem bude vaše manželství u konce. Manžela, který přijal za své jméno partnera, čeká ještě rozhodnutí o tom, zda si jméno ponechá nebo se vrátí k příjmení za svobodna. Toto rozhodnutí musí učinit do měsíce po nabytí právní moci o rozvodu manželství.
Poté oba již expartnery čeká vyřizování nových dokladů. A s novým občanským průkazem máte rozvod za sebou. Tedy alespoň papírově, šrámy z nevydařeného vztahu si ještě nějakou dobu budete pravděpodobně léčit.