Jak odvirovat počítač?

Článek je určený pro běžné uživatele, kteří si potřebují odvirovat počítač a neví jak na to.

Super rychlá první pomoc

Pokud potřebujete rychlou první pomoc, můžete využívat tzv. online antivirových skenerů. Ty nabízí každý velký poskytovatel antivirových řešení. Na tomto místě vás varuji před používáním neznámých online skenerů. Na internetu je plno podvodných stránek, které se tváří jako antivirové skenery. Vždy používejte aplikace jen od firem jako AVG, NOD32, AVAST, SYMANTEC aj. Jen u těch máte 100% jistotu, že se nejedná o podvod. Pozor však na to, že určité viry vás dokáží přesměrovat na podvodnou stránku, která se může jako ta hodná tvářit, takže buďte velmi opatrní a jakmile uvidíte něco podezřelého, ihned webové stránky opusťte. Pokud vše vypadá v pořádku, spusťte skenování.

V off-line je to lepší

Viry, stejně jako legitimní programy jsou jen obyčejným softwarem, který se musí nějak spouštět. Proto je potřeba, aby při odvirování počítače virus nebyl aktivní, respektive nebyl v paměti. Jinak jeho samotné smazání z disku nemusí být dostatečně efektivní. Toho zpravidla lze dosáhnout dvěma způsoby. Jednak spuštěním nouzového režimu, nebo spuštěním z bootovacího disku, na kterém je nahraný software pro odvirování počítače. Zde záleží na vás, co si vyberete. Pokud máte zašifrovaný disk, vyberete si nejspíše spuštění nouzového režimu. V opačném případě nejspíše spuštění ze záchranného disku.

Odvirování v nouzovém režimu

Máte-li již nějaký antivirus nainstalovaný proveďte restart počítače, klidně na tvrdo tlačítkem reset. Sice možná o nějaká data přijdete, ale zamezíte viru v jeho potenciálním uložením na disk. V momentě, kdy se počítač začne spouštět znovu mačkejte klávesu F8 dokud neuvidíte nabídku Windows, v které je i spuštění nouzového režimu. Tu vyberte a spusťte nouzový režim. Tím se zabrání spuštění drtivé většiny virů. Po spuštění si spusťte antivirový program a nechce zkontrolovat celý počítač. Podmínkou úspěchu je aktualizovaný antivirus, který za něco stojí. Časem nejvíce prověřený je ESET, ostatní neprokázaly takové kvality. Máte-li nainstalovaný antispywarový program, spusťte i jeho. Ne vždy to co si myslíte že je virus, nutně musí virus být.

Odvirování nabootováním ze záchranného disku

Pokud nemáte doma třeba aktuální DVD časopisu Chip, na kterém jsou různé bootovací záchranné programy pravidelně instalovány, budete si muset nějaký záchranný disk opatřit. U kamaráda, nebo na nezavirovaném počítači si nějaký vytvořte. Jak na to? Eset si disk umí vytvořit sám. Stačí mít antivirus nainstalovaný. Jednoduše v menu programu vyberete vytvoření záchranného disku. AVG nabízí tzv. AVG Rescue CD, které si stáhnete a nahrajete (vypálíte) na nějaký disk apod. Většina antivirových programů umožňuje více či méně snadněji nějaký záchranný disk vytvořit.

Po vytvoření disku je potřeba z něho nabootovat, což se nejsnáze udělá tak, že v BIOSu nastavíte jako první nabootovat z externího disku dle vašeho výběru. Po nabootování spustíte antivirový program a počítač zkontrolujete.

Jak se dostat do BIOSu? Ihned po zapnutí PC je potřeba (v závislosti na výrobci) zmáčknout zpravidla buď klávesu F2, F8, F9, F10, F12, DEL, ESC, Enter nebo jiné klávesy. Nejčastěji je to však klávesa F2 nebo DEL.

Co dělat, když si antivirus s virem neporadí?

Převážně u nových virů se stává, že si s ním nějaký antivirový program nedokáže poradit. V tom případě je potřeba vyzkoušet nějaký jiný antivirus. Pokud však váš antivirus virus pojmenoval, najděte si na internetu informace o tomto viru, pomocí niž ručně virus smažete v nouzovém režimu. Často se dá dokonce najít i nějaký specializovaný jednoúčelový program, který konkrétní virus umí odstranit. Na stránkách ESETu jsou tyto jednoúčelové programy zdarma ke stažení. Opět zde pozor na to co stahujete z internetu. Nepoužívejte jiné než oficiální programy od známých výrobců antivirových programů.

Je ještě jeden způsob, jak odvirovat počítač

Třetí způsob spočívá ve vyndání disku z počítače a připojení jej do čistého počítače s antivirem a nabootování do nouzového režimu, kde pak můžete disk odvirovat. Pozor však na to, že toto musí dělat někdo, kdo má již nějaké zkušenosti s hardwarem počítače a odstraňováním virů. Zde se vám velmi snadno může stát to, že si počítač poškodíte, nebo virus rozšíříte do čistého počítače!!!

Kdy volat pomoc?

Ne vždy se vám musí podařit virus z počítače odstranit. Třeba takový rootkit se dokáže zažrat do počítače tak, že budete muset vyhledat odborníka, který vás jej zbaví. Stejně tak, pokud si nebudete prostě vědět rady, vyhledejte nějakého odborníka. Zde vás varuji před různými šikovnými kamarády, kteří mohou nadělat více problémů než užitku.

Chcete-li nějakou konkrétní radu, zeptejte se v komentáři pod článkem.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..