Pokožka novorozence i později batolete vyžaduje daleko jemnější péči než je tomu u dospělého člověka, to je asi každému jasné. Jak o ni tedy ale správně pečovat? A jaké používat přípravky? Kůže miminek je velmi citlivá na podráždění chemické i mechanické a toto je třeba mít stéle na paměti, obzvlášť to platí v případě pokožky trpící například ekzémy.
Jak často miminko koupat?
Novorozence a kojence stačí vykoupat jednou za dva až tři dny. Častější namáčení pokožku zbytečně vysušuje a smývá z ní ochranný film. Jen místa pod plenkou bychom měli opláchnout každý den, to však stačí jen v rychlosti pod čistou tekoucí vodou. U batolat také není nutné koupat je každý den, spíš naopak. Bohatě stačí obden, pokud nejsou zrovna něčím hodně zamazaná.
Sprcha nebo koupel?
Pro pokožku je lepší určitě sprcha, koupel je ale zase příjemnější rituál. V porodnici mi sestry ukazovaly, jak miminko vykoupat položené na ruce pod kohoutkem v umyvadle. Doma jsem ale přece raději zvolila vaničku, která byla pohodlnější pro nás oba. Kromě vaničky je možné zvolit také koupací kyblík. Jen se to nesmí přehánět s délkou koupele a novorozence či kojence nechat ve vodě opravdu jen pár minut. I batolata mají raději koupel, při které si užijí více legrace, a není důvod jim ho nedopřát. Je ale dobré koupel se sprchou alespoň střídat a nenechávat ho vždy dlouho ve vodě, i když si chce hrát.
Jaké zvolit přípravky na mytí?
Obecně zvláště u dětské pokožky platí, že čím méně toho používáte, tím lépe. V každém případě je třeba vybírat vše neparfémované, nedráždivé a naopak s pečujícími a hydratačními látkami. Pěnu do koupele nepoužívejte pokaždé, spíš jen jako občasné zpestření. Mýdlem můžete také poměrně šetřit, pro častější použití jsou vhodná tuhá dětská mýdla. U šampónu je velmi důležité, aby neštípal do očiček. Chlubí se tím většina přípravků na trhu, ale někdy to nemusí být tak úplně pravdou. Klidně si přípravek nejdříve vyzkoušejte na sobě, aby jste měli jistotu, že budou očička miminka ušetřena těmto nepříjemným pocitům. Při sebevětší snaze se totiž někdy neubráníte kapičce vody v očku.
Mazat nebo nemazat?
Mazat, ale rozumně. Není třeba to přehánět s vrstvami, co se ani nestačí vsáknout. Stačí troška, kterou pořádně vetřete. To můžete spojit třeba s jemnou masáží tělíčka, kterou většina miminek zbožňuje a i pro vás to bude velmi příjemný rituál. A co vybrat za přípravek? Tělová mléka se vsakují hluboko do pokožky a hydratují ji ve spodních vrstvách. Olejíčky zase promažou vrchní vrstvy pokožky a vytvoří na ní ochranný povlak. Obojí však při tom splní svůj účel a tím je hydratace a dodání vyživujících látek pokožce. Záleží tedy spíše na tom, co je vám příjemnější. Opatrně ale po aplikaci, miminko může snadno vyklouznout z rukou. Možná se to zdá jako samozřejmost, ale lékaři mohou potvrdit, že tímto způsobem vzniká mnoho zbytečných úrazů.
A jak o pokožku pečovat v mrazivých zimních dnech?
Důležité je vyměnit hydratační kosmetiku za mastnou ochrannou a to především na rukách a obličeji, protože tyto části těla nebývají před mrazem úplně chráněny. Hydratační krémy se v zimě rozhodně nehodí, alespoň ne těsně předtím než vyrážíte ven. V krajním případě mohou být až nebezpečné, protože kvůli vysokému obsahu vody v nich mohou na obličeji dokonce vzniknout omrzliny. Mastné hutné krémy naopak pokožku ochrání a dobře ji vyživí, aby lépe odolávala mrazu. Dobré je vybrat ty přípravky, které obsahují také UV filtr, protože sluneční paprsky jsou zákeřné i v zimě.
Kromě péče o pokožku věnujte pozornost také pracímu prášku a aviváži, které používáte na praní dětského oblečení. Právě tyto prostředky mohou kůži nepříjemně dráždit a je proto vhodné volit jemné prostředky přímo určené pro nejmenší. Péče o pokožku miminka je důležitá, ale přitom toho moc nevyžaduje. Stačí pečlivě vybírat přípravky a zacházet s nimi rozumně, v tom případě je voňavé a heboučké miminko zaručeno.