Jak pěstovat vánoční hvězdu?

Jak pěstovat vánoční hvězdu?

Vánoční hvězda - červená
Licence: CC BY 2.0, Autor: Muffet

Pořídili jste si jako sváteční ozdobu stolu vánoční hvězdu? Je vám líto ji po svátcích vyhodit, až začne ztrácet své krásné barevné listy? Ale to vůbec nemusíte. Tuto rostlinu můžete doma pěstovat několik let a dokonce ji přimět znovu se zabarvit do slavnostní podoby. Jen to chce vědět, jakou péči vánoční hvězda potřebuje.

Vánoční hvězda nebo také poinsettia je rostlina z čeledi pryšcovitých a její latinské jméno zní Euphorbia pulcherrima. Pochází ze Střední a Mexika, kde roste divoce v tamních listnatých pralesích. Existuje jí přes 100 kultivarů, tyto keříky dosahují výšky většinou od 0,6 m až po 4 m. Má tmavě zelené listy, ale horní růžice listů jsou různě zabarveny. Nejčastěji jde o sytě červenou barvu, jsou ale vyšlechtěny i rostliny s růžovými, smetanovými, bílými či broskvovými listy. Právě kontrast mezi zelenými a barevnými listy působí slavnostně a je tím, co dělá poinsettii tak zajímavou a oblíbenou. Někteří lidé se domnívají, že u barevných listů jde o okvětní lístky, ale není tomu tak. Samotné květy rostliny jsou velmi nenápadné a nacházejí se uprostřed shluku barevných okrasných listenů.

Jak udržet vánoční hvězdu krásnou?

Důležitý je už její výběr a cesta domů. Jelikož rostlina pochází z teplých krajů, je velmi citlivá na chlad. Nekupujte ji tedy v květinářstvích nebo obchodech, kde ji i v zimě klidně vystaví venku. Nechte si ji také na cestu domů dobře zabalit do papíru, aby vám neomrzla. Stačí opravdu chvíle na mrazu a hvězda vám během pár dní uhyne. Jakmile ji donesete domů, vyberte jí vhodné místo. Umístění na okenní parapet je častou chybou, která opět vede k opadání listů a úhynu rostliny. Je tam na ni totiž chladno, u okna většinou studeně táhne a rostlina trpí. Vánoční hvězda potřebuje dostatek světla, ale nejlépe rozptýleného. Zálivku provádějte raději často a po trochách, substrát by měl být stále vlhký, ale rostlina nesmí stát ve vodě. Vodu nechejte odstát, ať není příliš studená. Poinsettia má ráda i vyšší vzdušnou vlhkost, vhodné je tedy pravidelné rosení a umístění zvlhčovačů vzduchu v jejím okolí. Určitě ocení i přihnojování hnojivem určeným pro kvetoucí pokojové rostliny.

Jak ji pěstovat po více let?

Jakmile rostlina odkvete, je potřeba ji přemístit na mírně chladnější místo a snížit jí zálivku i vzdušnou vlhkost. Před začátkem jara ji seřízněte o několik centimetrů, u středních a větších rostlin klidně třeba o 10 cm. Na jaře potom přichází na řadu přesazení do čerstvého substrátu. Pokud máte tu možnost, určitě rostlinu přemístěte na letní sezónu ven. Počkejte ale na stabilní vyšší teploty, které ani v noci neklesnou k nule. Celé léto rostlinu dostatečně zalévejte a přihnojujte, právě v tomto období nejvíce roste a nabírá sílu. Od května až do babího léta se bude poinsettii venku dobře dařit, ale je potřeba ji pak zavčas zase přemístit na zimu dovnitř.

Jak přimět vánoční hvězdu k zabarvení listů?

Pro změnu barvy vrchních listenů vyžaduje rostlina nepřerušovanou tmu střídající se s dostatečným denním světlem a to po dobu nejméně dvou měsíců. Chcete-li ji mít tedy krásnou a slavnostní opět na vánoční svátky, začněte s přípravou již v půlce října. Umístit hvězdu do místnosti, kde je nejméně 12, ale raději 14 hodin denně úplná tma a poté zbytek dne světlo, není snadné. Pomoci si můžete tím, že hvězdu každý večer přikryjete kornoutem nebo pytlem z pevného papíru, který jí vytvoří iluzi dlouhé noci. Po 14 hodinách kornout sundejte a toto opakujte pravidelně každý den. Zhruba po dvou měsících trpělivého zatemňování vás poinsettia odmění pohledem na krásně zářivé barvy svých listů.

Poinsettia je slavnostním vánočním symbolem, ale především překrásnou rostlinou, která ozdobí každou domácnost. Vypěstujte si z ní i doma zdravou pěknou rostlinu, na kterou budete pyšní.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..