V parných dnech přijde vhod vychlazený nápoj snad každému. Jenže jak asi víte, vyhlazení láhve vody v lednici trvá několik desítek minut. Urychlit chlazení sice můžete v mrazáku, jenže ne každý tam má dost volného místa. Proto si nyní ukážeme dva jednoduché tipy, které vám pomohou v běžné lednici rychle vychladit váš nápoj. Předem upozorňujeme, že se vám tyto tipy asi nebudou zdát, ale opravdu fungují. Víte voda, je pro laika jen voda, jenže, když jí začnete zkoumat blíže, zjistíte, že je to naprosto fantastické médium, které je stále do určité míry zahaleno do tajemství.
Tip číslo 1.
Velmi efektivně lze zchladit nápoj tak, že ho nalijete do láhve, pokud v ní již není, a tuto láhev zabalíte do mokrého ručníku, nebo třeba do mokrých papírových ubrousků. Takto zabalenou láhev pak dejte na pár minut do ledničky. Po cca 5 minutách by měl být nápoj schlazený. Samozřejmě, že záleží na tom, kolik litrů nápoje je v láhvi. Plná 2 litrová láhev se bude chladit zhruba dvakrát déle, než 1 litrová. Čím déle necháte nápoj v lednici, tím více bude vychlazený. A proč tomu tak je? No protože usnadníte výměnu tepla mezi jinak špatně tepelně vodivou láhví a chladným vzduchem v lednici. Je to stejné, jako když se začnete potit. Pot (tekutina) výrazně urychluje výměnu tepla.
Věděli jste: Za určitých okolností lze vodu přivést do tuhého stavu během několika sekund a to bez jakékoliv pomoci?
Tip číslo 2.
Druhý tipe, kterému nebudete asi moc věřit, spočívá v tom, že nápoj před chlazením zahřejete. Horký nápoj se mnohem rychleji ochladí, respektive rychle zmrzne. V tomto případě využíváme tisíce let starý jev, kterému se říká Mpembův jev po panu Mpembovi, který na tento jev upozornil a pokusil se ho vysvětlit v šedesátých letech minulého století. Princip je poměrně komplikovaný a dodnes ne úplně vysvětlený, avšak velkou roli tu hrají vodíkové vazby mezi molekulami vody. Koho toto více zajímá odkážeme na Wikipedii. Zásadní problém tohoto jevu je v tom, že chlazení horkého nápoje v lednici vám moc nepomůže. Horký nápoj příliš ovlivňuje teplotu v lednici, která tak není schopná efektivně teplo nápoje odvádět.U menšího množství vody by to však v lednici mělo fungovat spolehlivě. Možná v mrazáku by vše proběhlo tak jak má.
Zajímavé, že? A opravdu to funguje. Například Mpelův jev využívají již dlouhé roky zmrzlináři při přípravě zmrzliny, nebo lidi v Kanadě při chlazení teplé vody ve džberech při tuhých zimách.