Jak se zbavit jizev po akné?

doktorKlasické akné zná snad skoro každý, nevyhýbá se totiž nikomu. Ti co mají štěstí, akné nikterak výrazně nezasáhne. Ti ostatní mohou mít trvalé následky v podobě jizev, kterých je složité se zbavit. Avšak nezoufejte. Žijeme v moderní době, která nám přináší řešení v podobě korektivní dermatologie a plastické chirurgie dávající takto postiženým lidem šanci na odstranění jizev. Pojďme se na tento problém blíže podívat.

Jak si pomoci sami doma

Existují různé rady (viz. seznam níže) na domácí ošetření jizev, ale nejste-li odborníci na danou problematiku, můžete si docela dost ublížit. Chcete-li mít pokožku opravdu v pořádku, obraťte se na dermatologa, který vám ušetří mnoho trápení.

Nejčastěji doporučované rady pro domácí ošetření jizev

  • nanášení vaječných bílků na pleť – vejce již dávno nejsou co bývala a mohou obsahovat škodlivé látky!
  • peeling z jedlé sody
  • natírání citrónovou šťávou – pozor, vysouší pokožku a navíc je kůra chemicky ošetřená.
  • nanášení medu – med je sice zdravý, o tom žádná, nicméně v souvislosti s pokožkou je dobré být obezřetní. Kromě toho, že kvalitní med dnes snad jinde než od včelaře nekoupíte, tak můžete narazit na med, který je kontaminovaný bakteriemi (nejčastěji Clostridium botulinum), nebo v případě dováženého medu, může obsahovat těžké kovy.
  • pleťová maska z aloe vera – aloe vera je unikátní rostlina, která má na pleť dobré účinky, avšak je drahá a její domácí pěstování pro pleťové masky je docela náročné.
  • používání léčivých mastí – jako příklad uveďme kortizonové masti, zesvětlující masti, masti s kyselinou salicylovou a glykolovou nebo retionidové masti. Všechny uvedené vám mohou pomoci, avšak i přes jejich snadnou dostupnost je potřeba jejich použití konzultovat s dermatologem.

Výše uvedené rady na domácí ošetření jizev používejte jen na vlastní riziko. Můžete si s nimi pokožku poškodit. A protože pokožka má paměť, nedoporučujeme s ní neodborně hazardovat.

S jizvami od akné je lepší se svěřit odborníkům

Dermatologa je potřeba vyhledat v případě těžšího průběhu akné, u kterého hrozí trvalé následky v podobě jizev, nebo v případě, že potřebujete mít perfektní pleť. Odborníci mají pro vás přichystané opravdu účinné zákroky, které vám pomohou a nejsou nijak náročné. Například se můžete těšit na chemický peeling, na erbiový, CO2 nebo Vbeam laser, které v jednoduchosti řečeno narušují zjizvenou tvář a podněcují tvorbu nové tkáně. Dále se můžete těšit na mikroneedeling, nebo radiofrekvenční ošetření, dále pak na výplně kyselinou hyalurovonou či drobné chirurgické zásahy. A to není rozhodně vše. Medicína dělá den za dnem pokroky, které přináší čím dál tím méně invazivní metody léčby jizev.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..