Pečené jedlé kaštany neodmyslitelně patří k vánočnímu období, stejně jako jmelí, jehličí nebo kapr. Jejich vůně se line mezi stánky prakticky každých vánočních trhů a mnozí návštěvníci sem míří právě kvůli jejich lahodné chuti. Tuto dobrotu si ale můžete vychutnat nejen u prodejního stánku, jejich příprava doma není nijak složitá.
Není kaštan jako kaštan
Když se řekne kaštany, mnoha lidem se vybaví jejich podzimní sbírání v parcích, tvoření zvířátek z nich s pomocí špejlí, nebo krmení divočáků v zimě. To všechno ale přestavují plody stromu s názvem jírovec maďal [1], který se hojně pěstuje jako okrasná dřevina a najdete jej prakticky všude po Evropě. Jedlé kaštany jsou plody jiného stromu, kaštanovníku setého [2]. Ten se pěstuje především v jižní Evropě a malé Asii, odkud pochází, ale daří se mu i na jihu naší země, na teplých svazích vinařských oblastí. Sklizeň lesklých, tmavě hnědých plodů, zvaných jedlé kaštany, probíhá převážně v říjnu. Pak se buď suší, nebo se máčejí ve vodě o 50°C, aby se v nich zničili paraziti, a následně se ochladí, takto se prodlouží jejich trvanlivost. Koupit je můžete na vánočních trzích, ale i v supermarketech a dalších obchodech.
Zdraví prospěšná pochoutka
Jedlé kaštany jsou nejen dobré, ale také zdraví prospěšné. Jsou totiž bohaté na vitamíny skupiny B a E a také na některé minerály, především draslík, ale i fosfor, hořčík, vápník nebo železo. Naopak v nich chybí sodík, a díky tomu jsou kaštany vhodné i pro lidi s vysokým krevním tlakem nebo srdečními chorobami. Mohou si je dopřát i diabetici, obsahují poměrně málo cukru. Jinak pomáhají čistit játra, udržovat ledviny v dobrém stavu a také působí proti průjmu. Nezanedbatelný vliv mají i na psychiku, působí proti stavům úzkosti i psychických poruchám.
Jak na domácí přípravu pečených kaštanů?
Pečení kaštanů je jejich nejoblíbenějším a nejrozšířenějším způsobem přípravy. A jde také o velmi snadnou úpravu. Kaštany je nutné před pečením naříznout, aby měla kudy unikat pára a plody v troubě neexplodovaly. Na vypouklé straně tedy nařízněte křížek zhruba 2×2 cm. Pak stačí kaštany položit na plech a vložit asi na 15 minut do trouby předehřáté na 200°C. Po upečení by měla být slupka zčernalá a rozevřená. Kaštany nechte mírně vychladnout a poté se hned pusťte do jejich loupání včetně vnitřní měkké slupky, dokud jsou ještě teplé. Nenechávejte je nikdy vychladnout úplně, nebo jejich vnější slupka ztvrdne a už se do nich jen těžko dostanete.
Kaštanové variace na sladko i slano
Pečení ale není jedinou variantou konzumace jedlých kaštanů. Velmi oblíbené jsou tyto plody především ve Velké Británii, Francii a Německu, kde jsou běžnou součástí jídelníčku v různé podobě. Připravují se například jako sladké kaštanové pyré, kaštanový puding, kaštany v čokoládě, glazované kaštany, ale i kaštanová kaše ke zvěřině, kaštanová polévka či omáčka. Používají se také jako přísada do salátů a nádivek. V jižních zemích Evropy se běžně jedí s masem, zeleninou, sýrem a máslem. Pokud tedy patří tyto plody mezi vaši oblíbenou pochoutku, vyzkoušejte i další kaštanové variace.
- https://cs.wikipedia.org/wiki/J%C3%ADrovec_ma%C4%8Fal [vid.28.12.2015]
- https://cs.wikipedia.org/wiki/Ka%C5%A1tanovn%C3%ADk_set%C3%BD [vid.28.12.2015]