Jak synchronizovat data mezi vaším počítačem a FTP serverem?

Jak synchronizovat data mezi vaším počítačem a FTP serverem?

Pokud hodně využíváte výhod internetu, nebo pokud třeba programujete webové stránky, pak jste určitě narazili na problém aktuálnosti dat mezi vaším počítačem a serverem. Ruční synchronizace je dost náročná a snadno se v ní udělá nějaká chyba. Proto lepší FTP klienti podporují automatickou synchronizaci mezi počítačem a serverem. Pojďme si jeden takový výborný FTP klient, který je zdarma ukázat.

WinSCP je „the best“

Existuje mnoho různých ftp klientů, ale jen malé množství z nich za něco stojí. Jedním z těch nejlepších freeware programů je WinSCP, který má snad jen jednu nevýhodu, kterou je jeho absence na Linuxu. O oblíbenosti programu svědčí fakt, že má v době psaní tohoto článku za sebou již více jak 77 miliónů stažení.

Jako v Total Commanderu nebo průzkumníku

Práce s tímto programem je velmi intuitivní, takže pokud umíte pracovat s Total Commanderem, pak umíte zároveň pracovat i s tímto programem. Pokud vám však vyhovuje více klasický průzkumník, můžete program do tohoto režimu také přepnout.

Vlastnosti v rychlíku

Program má všechny moderní vlastnosti, které byste měli dnes potřebovat.

Stručný přehled vlastností programu

 • má příjemné uživatelské rozhraní
 • je přeložen do mnoha jazyků
 • je plně integrován do systému
 • umožňuje pracovat se soubory, stejně jako souborové manažery
 • podporuje protokoly SFTP, SCP, SSH-1, SSH-2, FTP
 • umožňuje skriptování a spouštění z příkazové řádky
 • umí částečnou i plnou synchronizaci adresářů
 • má vestavěný editor
 • podporuje mnoho autentizačních metod – SSH, Hhslo, keyboard-interactive, veřejné klíče i Kerberos GSS
 • umožňuje použití aplikace Pageant (PuTTY authentication agent)
 • umožňuje přepínání rozhraní
 • vše si pamatuje
 • můžete ho používat i bez nutnosti instalace – vše uloženo v konfiguračním souboru

Synchronizace souborů

Nyní se pojďme podívat na zmiňovanou synchronizaci souborů se serverem. Ta je ve WinSCP velmi propracovaná. V nastavení si můžete zvolit jak má synchronizace probíhat. Jestli synchronizovat jen nové soubory, jakým směrem je synchronizovat, jestli adresáře částečně nebo plně zrcadlit, případně jen nastavit stejná časová razítka, jestli je při synchronizaci důležitější datum, nebo velikost souboru, jaké nastavit práva transferovaným souborům apod.

winscp-synchronizace

Čtyři vychytávky synchronizace

Jednou z nejlepších funkcí, která se vám bude hodit, je náhled změn (Preview changes). To znamená, že před transferem souborů, vám program vypíše, které soubory se budou synchronizovat. Zde si můžete zkontrolovat, co se bude přenášet a případně tento přenos upravit dle vás.

Další vychytávkou je vzdálený koš (remote recycle bin). Do toho se během synchronizace ukládají smazané soubory. Pokud si tedy uvědomíte, že jste udělali chybu, můžete se vrátit ke smazaným souborům.

Pokud rádi píšete skripty, pak vám program umožňuje naskriptovat si v příkazové řádce svou automatickou synchronizaci. K tomu slouží hlavně příkazy „Synchronize“ a „KeepUpToDate“.

Neposlední z řady vychytávek WinSCP je synchronizace dle zadané masky. To znamená, že si můžete vybrat, jaké soubory se budou synchronizovat. To se hodí zejména v případě, že váš editor dělá automatické záložní soubory, které by se zbytečně přenášely na server. S nastavením masky souvisí i možnost nastavit automaticky práva souborů odeslaná na server, takže si pak může ušetřit spoustu starostí s tím, že vám něco nefunguje z důvodů špatně nastavených práv.

Plně automatická synchronizace

Plná automatizovaná synchronizace lze v programu vyvolat v menu Commands->Keep Up To Date. Nastavení je stejné jaku u synchronizace s tím rozdílem, že se vše bude dělat plně automaticky.

winscp-keep-up-to-date

Méně šikovnější alternativa WinSCP

Pokud zrovna nechcete nebo nemůžete WinSCP používat, pak automatickou synchronizaci souborů přes FTP nabízí i Total Commander. Přestože synchronizaci nenajdete v nastavení FTP spojení, lze pro synchronizaci s FTP použít běžnou funkci synchronizace souborů. Tato synchronizace však neprobíhá automaticky, takže jí musíte pokaždé ručně spouštět. Není to ideální, ale když zrovna nemáte nic jiného po ruce, dá se i tato funkce použít.

tcm-synchronizace

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..