Bezdrátové myši dávají člověku pocit, že vykročil do nového století tou správnou nohou. Klasické, byť třeba lepší drátové myši jsou jen na obtíž. Nemůžete s nimi třeba z postele, nebo z pohovky ovládat počítač apod. Bohužel bezdrátové myši mají své neduhy. Díky zpoždění při zpracování signálu, nebo nízkém rozlišení myši se třeba s nimi nedají moc hrát náročnější hry, nebo se občas prostě sekají. Většinou to nevadí, ale pokud jste třeba v AutoCADu a kreslíte složitý výkres, bude vám sekání myši velmi vadit. A to nemluvíme o hrách, v kterých sekání může znamenat rychlou prohru.
Co se s tím dá dělat?
Sekání kurzoru má několik možných příčin. První může být slabá baterie, byť indikátor nabití nemusí nic ještě hlásit. Takže, jak první vyměňte baterie. Baterie používejte kvalitní a nebojte se do nic investovat. Obyčejné noname baterie jsou za jeden až dva měsíce na nule, zatím co kvalitní baterie vydrží klidně i rok.
Pokud to nepomůže, vyjměte USB přijímač z počítače a dejte ho do jiné USB zdířky. Dobré také je, na nějakou chvíli vypojit všechna USB zařízení z počítače a postupně je připojovat. I ty totiž mohou nějak rušit vaší myš.
Když už jsme u USB, zkusit také můžete přeinstalovat ovladače USB základní desky. Zde také může být problém, jak softwarový, tak třeba i hardwarový. Jak na to? Najděte si na stránkách výrobce svůj typ základní desky a stáhněte si ovladače USB.
Nepomohlo? Pak zkontrolujte senzor myši, případně povrch, na kterém myší jezdíte. Stejně jako staré kuličkové myši, tak i optické je dobré občas vyčistit. Na tohle se dost zapomíná, přitom, takový chlup z vaší ruky může myš dost pobláznit.
K čištění přistupujte obezřetně, abyste myš nepoškodili. Mělo by stačit pořádné profouknutí, ale ne poprskání, senzoru. Než se však do toho pustíte, vypněte myš, abyste si světlem diody, nebo laserem, nějak neškodili oko.
Stále to nepomohlo? Pak zkontrolujte, jestli je ke stažení nový ovladač myši. Pokud ne, odinstalujte stávající a opět ho nainstalujte. Myši jsou většinou všechny podobné, takže můžete zkusit vnutit počítači nějaký jiný ovladač od stejného, nebo i jiného výrobce.
Předposledním důvodem, proč vám myška poskakuje po ploše, může být rádiové rušení. To si můžete způsobovat sami, nebo vás může rušit soused. Byť se to nezdá, lítá kolem nás spoustu signálu, který je frekvenčně blízký rádiovému signálu myši. Pozor na to, že i myši využívající bluetooth, vysílají na stejné, nebo podobné frekvenci 2,4 GHz, což je frekvence Wi-Fi, mikrovlnné trouby (2,5 GHz), a čert ví čeho ještě, protože jak asi víte, nemusí rušení probíhat na frekvenci myši, ale i na jejích násobcích.
Hledat zdroje elektromagnetického rušení je často takřka detektivní činnost, takže pokud nevíte kde hledat, je lepší se pomalu vrátit k drátové myši. Nebo myši, která používá jiné technologie rádiového přenosu dat.
Poslední důvod může být problém s elektronikou myši. Myš prostě může být porouchaná.