Jak hlídat děti pomocí chůviček v mobilních telefonech?

Klasické chůvičky, které všichni znáte, jsou v podstatě jen velmi primitivní formy vysílaček s led indikací hluku. Ty lepší mají sice pár vychytávek, jako je detekce šepotu, snímače teploty a vlhkosti vzduchu, komunikační dosah až několik set metrů daleko aj. Ty jsou však drahé a ani tak neumí to, co nejmodernější hi-tech chůvičky, které si můžete často zcela zdarma nainstalovat do mobilního telefonu.

Když mobil hlídá děti

Pokud chcete hlídat děti pomocí mobilního telefonu, potřebujete z pravidla dva mobilní telefony. Jeden dáte k dítěti a druhý máte vy. Doporučujeme ten lepší dát k dítěti, protože bude mít citlivější mikrofon, bude dělat lepší fotografie a samozřejmě také i video. Vám tedy bude stačit ten horší mobil.

Co vlastně může umět taková moderní chůvička v mobilu? Tak například, umí monitorovat a vyhodnocovat hluk v místnosti. Pomocí moderního software rozliší dětský pláč a zavolá na váš mobilní telefon. Může provádět různé statistiky spánku dítěte. Může spustit nahrávání videa, které odešle na váš telefon, takže dokonce můžete vidět, co se v místnosti děje. Nebo může detekovat pohyb dítěte a na ten vás vytočením vašeho čísla upozornit. Může sloužit jako alarm, takže v případě náhlé změny může spustit výstražné upozornění. Může sekvenčně fotit dítě a fotografie vám zasílat. Může zasílat varovné SMS o nízkém stavu baterie. Nebo v neposlední řadě vám může poradit, jak dítě uklidnit.

Mobilní telefony vám tak umožňují stonásobně vyšší komfort hlídání, než nabízí klasické hloupé chůvičky, které mohou být i dost drahé. Navíc možnosti mobilů v oblasti hlídání dětí jsou takřka neomezené. Určitě se najde i nějaký program, který umí navázat „video konferenci“ s dítětem, takže dítě vás uvidí a vy ho tak snadněji na dálku můžete uklidnit. A pokud takový program zatím není, určitě bude již brzy.

Pár zajímavých chůviček pro vaše mobilní telefony

Aktuální nabídka chůviček je velmi rozsáhlá. Pokud vám nevadí angličtina, tak po zadání klíčových slov „baby monitor“ na Google Play na vás vyskočí několik desítek programů z nichž je většina zcela zdarma. Pokud chcete česky mluvící, stačí hledat klíčové slovo „chůvička„. Bohužel nabídka česky mluvících chůviček je velmi omezená a navíc jsou většinou placené, byť ne za velké peníze (od 20 do 100 Kč).

Programů je poměrně dost a tak záleží jen na vás, který si vyberete, a který vám bude nejvíce vyhovovat. Níže uvedené programy jsou jen takovou inspirací do začátku.

První program, který funguje jak na Androidu, tak i na iPhone je česky mluvící program s názvem „Baby monitor alarm„. Tento program patří mezi velmi oblíbené, o čemž svědčí jeho zařazení do TOP 500 nejlepších aplikací The Sundey Times. Renomovaný server Mashable, dokonce tento program vybral jako nejlepší aplikací pro rodiče.

Je zajímavé, že program kupodivu nemá zas tolik funkcí. V případě, že se dítě probudí a začne plakat umí zavolat na druhý telefon, který nutně nemusí být chytrým telefonem. Umožňuje nahrát hlas matky a v případě probuzení tento hlas přehrát, nebo pustit nějakou muziku, nebo ukolébavky. Dále chůvička neustále nahrává zvuky v místnosti, které si pak můžete přehrát. A v neposlední řadě také vyhodnocuje statistiky spánku.

httpvh://www.youtube.com/watch?v=1IaUNtDCPAk

Další ze zajímavých programů, který toho na první pohled umí mnohem více, se jmenuje „Baby Monitor All-In-One„. Zvláštností tohoto programu je to, že k jeho funkci nutně nepotřebujete dva telefony. Program se pokusí do určité míry sám dítě uklidnit. Mimo to program umí komunikovat i s tabletem.

Asi největší nevýhodou je nutnost připojení přes Wi-Fi, nebo Bluetooth. Funkcí, které program umí je hodně, takže jen stručně to nejzajímavější:

 • umožňuje nahrávat video na dálku
 • zapíná a vypíná světlo mobilu na dálku
 • dálkově lze regulovat hlasitost
 • monitoruje stupeň nabití baterie
 • pokud váš telefon má tepelné čidlo, tak monitoruje teplotu v místnosti
 • umožňuje přehrávat různé zvuky

Poslední z programů, který zde uvádíme, je anglicky mluvící program s názvem „Eye My Baby„. Tento program je zcela zdarma a nabízí rozsáhlou nabídku funkcí.

Z nejzajímavějších jen stručně

 • v případě pláče, program přehrává připravené zvuky, nebo hudbu
 • umí posílat emaily
 • program funguje, i když je mobil uzamčen
 • vyhodnocuje nejrůznější statistiky
 • monitoruje stav baterie
 • má regulaci citlivosti detekce hluku

Jde to i jinak

Jako možná alternativa chůviček se nabízí speciální programy, které sice nehlídají pláč dítěte, ale umí nahrávat a odesílat video na druhý telefon, počítač apod. Tyto programy, často mají detekci hluku, takže za určitých podmínek se dají použít jako náhrady chůviček. Jeden z takových programů, který je k dispozici jak pro Android, tak i iOS, je program „AtHome Video Streamer„.

Program umí odesílat video přes všechny možné způsoby připojení (Wi-Fi, 3G/4G aj.). Dále má program detekci pohybu, sekvenční nahrávání videa, umí dokonce zapínat a vypínat počítač. Velkou výhodou, je pak možnost šifrování komunikace, takže se nemusíte bát o své soukromí.

httpvh://www.youtube.com/watch?v=doDxM2ThWTE

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..