Jak vyfotit obrazovku PC?

Jak vyfotit obrazovku PC?

snímek obrazovky

Učený z nebe nespadl a tak i tak jednoduchou věc, jakou je udělání snímku obrazovky, se někde musíte naučit. Pojďme se na to podívat.

Ujasnění terminologie

Než vám ukážeme jak „vyfotit obrazovku“, je potřeba nejprve začít s tím, že přestaneme používat termín „vyfotit obrazovku“. Správně jsou dvě verze. První, používanější, tento proces nazývá Print Screen [čti: print skrýn]. Druhý, méně používaný hovoří o „snímku obrazovky“. Vyberte si, který vám vyhovuje, ale hlavně neříkejte „vyfotit obrazovku“. Někdo by pak mohl vzít mobil a začít fotit obrazovku. To nechceme.

Jak udělat tedy ten Print Screen?

Jednoduše. Na klávesnici hledejte klávesu označenou Print Screen. Někdy je označená zkratkou jako PrntScr apod. Na notebooku pozor na to, že tato klávesa občas bývá na funkční klávese (F1 – F12) a její  stisknutí nefunguje jak by jeden očekával. V těchto případech hledejte klávesu Fn. Zkuste jí zmáčknout (aktivovat) a pak zkuste PrntScr. Někdy je potřeba je mačkat dohromady – souběžně.

Tip: Jak udělat snímek vybraného okna a ne celé obrazovky? Jednoduše. Klikněte na okno, které vás zajímá a pak souběžně zmáčkněte Alt+Print Screen.

Zmáčkl jsem Print Screen a co dál?

Nyní se snímek obrazovky uložil do clipboardu. Abyste s ním mohli dále pracovat, uložit ho apod., je potřeba data z clipboardu vložit do nějakého grafického programu. Nejjednodušší je tedy spustit malování (zmáčkněte Win klávesu a napište slovo „malování“). Po spuštění programu stačí zmáčknout klávesovou zkratku Ctrl+V. Tím se data přenesou do programu. Co dále uděláte záleží na vás. Třeba si obrázek prostě jen uložíte „Soubor > Uložit jako“.

Když klávesa Print Screen chybí

Stává se, že výrobce nedat tuto skvělou klávesu k na klávesnici a vy jste tak odkázáni na softwarové řešení. Naštěstí je to snadné. Windows již od verze 7 mají v sobě nástroj, který se jmenuje Výstřižky. Jednoduše zmáčkněte Win klávesu a napište slovo „výstřižky“. Na nalezený program klikněte. Po spuštění klikněte na tlačítko „Nový“ a myší vyberte oblast, která vás zajímá. Pak stačí vybrat v menu „Soubor > Uložit jako“. To je vše.

V linuxu je to podobné. Zde se to jmenuje „Snímek obrazovky“ (gnome-screenshot).

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..