Jak udělat test paměti počítače?

Jak udělat test paměti počítače?

Pokud máte nějaké podezření na problém s operační pamětí, pak budete potřebovat diagnostikovat její stav. My si ukážeme dva způsoby, které by vás mohli zajímat. První je pomocí diagnostického programu, který je přímo ve Windows, a pak pomocí specializovaného programu, na který je opravdu spolehnutí.

Rychlá diagnostika paměti ve Windows

Ve Windows je program s názvem „Diagnostika paměti Windows“. Ten jednoduše najdete tak, že tento název napíšete v Metru (ve Win 8), nebo v menu (ve Win 7).

windows-8-diagnostika-pameti-menu

Program spusťte a vyberte si, jestli chcete test udělat ihned, nebo až po příštím startu Windows.

windows-8-diagnostika-paměti

Jako základ je tato diagnostika dobrá. Nicméně nepodchytí všechny chyby.

Nejlepší test paměti počítače

Pokud potřebujete pořádně otestovat paměť, pak vám nezbude nic jiného, než si stáhnout nějaký diagnostický program. Jako absolutně nejlepší se jeví program „MemTest86„, který je léty prověřený (první verze v roce 1994) a je zdarma.

Program se používá tak, že ho stáhnete, vypálíte, nebo nahrajete na flash disk, z kterého následně nabootujete počítač. Automaticky se spustí základní diagnostika, která trvá v závislosti na velikosti paměti cca hodinu. Ideální je, pokud program necháte běžet několik hodin, aby se eliminovaly náhodné chyby.

Přestože je program velmi dobrý, má jednu fatální chybu. Výstup z něj dostanete jen tak, že k počítači připojíte jehličkovou tiskárnu a zmáčknete klávesu PrintScreen (opravdu to funguje), nebo si obrazovku vyfotíte, přístrojem dle libosti.

MemTest86 program je uznávaný i servisy, takže se ho nebojte.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..