Jak vybrat správnou školní brašnu?

Jak vybrat správnou školní brašnu?

Dívka s taškou na zádechKonec prázdnin se přiblížil a to je opravdu nejvyšší čas poohlédnout se po školní tašce pro své nově školou povinné dítě. Nevíte si rady, jaký školní batoh nebo aktovku vybrat a podle čeho se vlastně řídit?

Batoh nebo aktovka?

Rozdíl mezi aktovkou a batohem je pro malého prvňáčka celkem velký. Školní aktovka má jednu pevnou skořepinovou kapsu, je stabilní, stojí bez opory a dobře se v ní tak hledají potřebné pomůcky. Postranní kapsy jsou menší a slouží obvykle k uložení svačiny a pití. Aktovka se zapíná na aktovkový zámeček a bývá voděodolná, není na ni tedy potřeba pořizovat pláštěnku. Školní batoh mívá kapes více a zapínají se na zip. Voděodolnost bývá obvykle jen u pogumovaného dna, jinak je třeba pro případ deště pořídit pláštěnku, aby učební pomůcky nenavlhly. Více oddělených kapes znamená horší orientaci, ale zase více prostoru pro uložení věcí jak do školy, tak i na volnočasové aktivity.

Rozhodnutí, zda bude lepší aktovka nebo batoh, závisí z velké části na tom, jak moc je dítě již schopné si zorganizovat a následně najít své věci. V aktovce se orientuje daleko snáze, proto bývá častější volbou do první třídy. Batoh ovšem zase vydrží dětem zpravidla déle. U aktovky totiž obvykle už v druhé nebo nejpozději třetí třídě přijdou protesty, že je jen pro prcky a váš „velký“ potomek ji už nosit prostě nebude:).

Jakou hmotnost by měla brašna maximálně mít?

Drobné dětské tělíčko toho na svých zádech musí unést po cestě do školy a ze školy poměrně hodně. Určitě je proto významným ukazatelem výběru hmotnost školní brašny, abyste tuto zátěž minimalizovali. Prázdná taška pro žáčka nižšího stupně základní školy by podle doporučení neměla vážit více než 1200 gramů, u vyššího stupně pak 1400 gramů. Čím bude brašna lehčí, tím samozřejmě lépe, avšak ne za každou cenu. Některé odlehčené varianty tašek ubírají svou váhu na kvalitě materiálu nebo síle polstrování zad a popruhů, což určitě není správné.

Na jaké konstrukční prvky dávat pozor?

Vhodná konstrukce školní brašny je velmi důležitá pro správný a zdravý vývoj páteře dítěte. Určitě vybírejte pouze ze speciálních školních tašek a batohů, nikoliv například z nabídky sportovních batohů. Základním předpokladem vhodné tašky jsou její pevná, anatomicky tvarovaná záda, která budou dobře sedět na zádech dítěte a pomohou rozložit váhu nákladu. Další nutností jsou dostatečně široké popruhy, které by měly mít alespoň 4 centimetry. Důležité je také to, aby tyto popruhy byly dobře polstrované a netlačily do ramen. A podstatné je i pevné a dost široké držadlo pro přenášení brašny v ruce.

Na co myslet v otázkách bezpečnosti?

Vezměme to ze dvou hledisek. Za prvé je to bezpečnost, tedy zdravotní nezávadnost samotné školní tašky. Nejlevnější nákupy na tržnicích nejsou to pravé. Takové tašky často nesplňují bezpečnostní požadavky a bývají vyrobeny z nekvalitních materiálů, ze kterých se mohou uvolňovat zdraví škodlivé látky. Raději připlaťte za kvalitní výrobky, u kterých máte jistotu, že prošly nezávislými testy kvality a splňují všechny bezpečnostní předpoklady. Za druhé jsou to pak různé bezpečnostní prvky, které pomohou ochránit dítě při pohybu v ulicích. Součástí designu školních tašek jsou různé reflexní barvy, pásky, nášivky a odrazky, které zvýší viditelnost dítěte i za zhoršených světelných podmínek. Takové prvky by na vybrané brašně neměly chybět.

A jaký design bude nejlepší?

Samozřejmě ten, který se bude líbit vašemu dítěti. Aktovku nebo batoh je určitě vhodné vybírat společně s ním a zkusit zvolit nějaký přiměřený kompromis. Malému školáčkovi se budou pravděpodobně nejvíce líbit postavičky z módních pohádek a seriálů, které ale brzy vyjdou z módy a dítě je pak již nebude chtít nosit. Rodiče zase často vybírají tašky až příliš neutrální a pro dítě nezajímavé. Školáčkovi by se ale brašna měla skutečně líbit, aby ji každý den hrdě a s radostí nosil, proto netrvejte za každou cenu na svém stanovisku. Určitě na trhu najdete dost nadčasových designů, na kterých se všichni společně shodnete.

Pár tipů, jak dítěti ulehčit nošení školní tašky

Víte, kolik váží taška školáka, když je plně naložená potřebnými věcmi? Nemělo by to být více než 10 – 15 % jeho vlastní váhy. I když vyberete vhodnou lehkou aktovku nebo batoh, může vaše dítě i tak nosit zbytečně těžkou brašnu, která bude zatěžovat jeho páteř. Díky pár snadným krokům ale můžete dítěti pomoci a ušetřit mu až několik set gramů zátěže:

  • Při nákupu všech školních pomůcek berte v potaz jejich váhu. Výběrem například jednopatrového penálu místo velkého dvoupatrového, plastových desek a dalších lehčích variant pomůcek snížíte celkovou váhu poměrně výrazně.
  • Naučte dítě nenosit domů vše, ale jen to, co bude daný den skutečně k učení a psaní úkolů potřebovat. Zbytek může zůstat ve škole.
  • Na svačině jistě žádnou hmotnost neušetříte, ta domácí je vždy daleko vhodnější a zdravější než kupovaná v automatu nebo školní kantýně. Ovšem s pitím se již něco dělat dá. Nalijte dítěti do lahve trošku sirupu, který si doplní vodou až ve škole. Takto ponese každé ráno nejméně o půl kila méně.
  • Kontrolujte malým školákům tašku každý den. Zkuste je odnaučit nosit do školy hračky a také vyndávejte poklady, které nasbírali po cestě (třeba oblíbené kamínky či šišky, které pak nosí i několik dní, než si na ně zase vzpomenou).
  • Věci v tašce vždy dobře uspořádejte, to nejtěžší by mělo být co nejblíže zádům. Pokuste se to naučit i dítko, určitě si to brzy zapamatuje.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..